33428950508_61266a0d55_o

Rosjanie wycofali się z Wyspy Węży

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Po ukraińskich atakach rakietowych i artyleryjskich w czwartek wojska rosyjskie opuściły Wyspę Węży. Wyspa jest najbardziej wysuniętym na zachód ukraińskim terytorium, które ułatwiało Rosjanom okupację portu w Odessie.
Reklama

Wyspa Węży to pierwsze terytorium zdobyte przez Rosjan 24 lutego. Wyspa leży w strategicznym miejscu na Morzy Czarnym. Jak przekazał amerykański think tank Instytut Sztuki Wojny, wycofanie się Rosjan miało być oficjalnie „gestem dobrej woli”. Instytut uznał jednak, że rzeczywistym powodem wycofania się wojsk rosyjskich były regularne ataki Ukraińców na jednostki i sprzęt wojskowy na wyspie.

Instytut zauważa, że wycofanie się Rosjan z wyspy zmniejszy presję na ukraińskie wybrzeże, jednak nie doprowadzi do końca morskiej blokady. Powodem tego mają być zestawy przeciwokrętowe na Krymie i w okupowanym obwodzie chersońskim, za których pomocą Rosjanie mogą atakować ukraińskie statki handlowe. Instytut zwraca także uwagę, że w rejonie wyspy tym nadal pływają okręty Floty Czarnomorskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać