FFmYvgnXwAA2XmQ

Rosja zaproponuje zmiany w układzie o bezpieczeństwie w Europie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Rosja przedstawi wkrótce propozycję dotyczącą nowego układu o bezpieczeństwie w Europie, który ma zakazać rozszerzania NATO na wschód. Napięcie na wschodzie – zarówno związane z Ukrainą jak i Białorusią – narasta.
Reklama

O tym, że Rosja chce naciskać na USA i NATO ws. opracowania porozumień, które wykluczałyby rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód, a tym samym w pobliżu granic Rosji, mówił w środę prezydent Rosji Władimir Putin.

– Przed naszą dyplomacją stoi pierwszoplanowe zadanie, jakim jest osiągnięcie silnych, solidnych i długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa – powiedział w środę Putin.

Według prezydenta Putina Rosja i kraje zachodnie powinny „rozpocząć merytoryczne rozmowy”, aby wypracować i ustrukturyzować gwarancje bezpieczeństwa stron obecnego konfliktu. Propozycję tę przedstawił w czwartek – podczas posiedzenia szefów dyplomacji państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Sztokholmie – Siergiej Ławrow, który zapowiedział przedstawienie propozycji „w najbliższym czasie”.

Podczas posiedzenia OBWE, Ławrow spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Podczas spotkania strona rosyjska zapewniła, że chce uniknąć konfliktu. Jednocześnie Ławrow stwierdził, że NATO ma prawo dyktować wszelkie warunki państwu, które chce dołączyć do Sojuszu, dlatego też NATO powinno przyjąć rosyjską propozycję.

Konflikt rosyjsko-ukraiński narasta. Jak przekazało AFP, od początku roku z powodu starć w konflikcie zmarło 61 osób. Ostatnią ofiarą jest ukraiński żołnierz, który – jak poinformowała ukraińska armia – zginął w środę. Cały konflikt – od 2014 r. – pochłonął 13 tys. ofiar.

Z powodu obaw o eskalację konfliktu w Donbasie, mieszkańcy samozwańczych republik masowo opuszczają miejsca zamieszkania. – Z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej masowo wyjeżdżają miejscowi mieszkańcy, bojąc się wznowienia działań bojowych – przekazała w czwartek organizacja Wschodnia Grupa Obrony Praw Człowieka. Mieszkańcy wyjeżdżają przede wszystkim do Rosji. Według organizacji przyczyną emigracji jest zarówno konflikt, jak i sytuacja finansowa w Donbasie.

Swoje siły wojskowe Rosja przerzuca nie tylko w okolice granicy rosyjsko-ukraińskiej. W środę kraj dostarczył system rakietowy S-400 (rosyjski kompleks pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych) do Białorusi. Jak informuje przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko, system ma być wykorzystany podczas wspólnych ćwiczeń militarnych Rosji i Białorusi. Jak zaznaczył Łukaszenko, dostarczony system nie jest wersją szkoleniową, ale „jak najbardziej bojową”.

Oprac. KR
foto: MFA Russia / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać