25231665995_fe958df547_b

Rosja wycofuje się z Chersonia. Jens Stoltenberg: „kolejne zwycięstwo Ukrainy”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Siergiej Surowikin, najwyższy rosyjski generał prowadzący wojnę na Ukrainie, pojawił się w środę wieczorem w państwowej telewizji, aby powiedzieć ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu, że rosyjskie wojska powinny wycofać się z miasta Chersoń.
Reklama

„Nasze dalsze plany i działania dotyczące miasta Chersoń będą zależały od tego, jak rozwinie się sytuacja wojskowo-taktyczna” – powiedział Surowikin w telewizyjnych uwagach. „Obecnie nie jest to łatwe”. Dodał, że wycofanie się z największego ukraińskiego miasta, które Rosja zajęła od czasu rozpoczęcia wojny pod koniec lutego, było posunięciem mającym na celu ratowanie życia rosyjskich żołnierzy wśród trudności z utrzymaniem otwartych linii zaopatrzenia.

Kamera zwróciła się następnie do Szojgu, który powiedział, że zgadza się z wnioskami Surowikina i nakazał wycofanie wojsk i ich przeniesienie za Dniepr. Kilka godzin później, około 23:00, lokalny mieszkaniec powiedział Al Jazeerze, że rosyjskie pojazdy wojskowe były słyszane, gdy opuszczały Chersoń, administracyjną stolicę regionu na południu Ukrainy, który służy jako brama do anektowanego półwyspu Krym przez dwa pozostałe mosty. Szef NATO Jens Stoltenberg mówi, że czeka, by zobaczyć, jak rozegra się wycofanie Rosji z Chersonia, ale jeśli zostanie potwierdzone, będzie to „kolejne zwycięstwo Ukrainy”.

„Musimy zobaczyć, jak sytuacja na miejscu rozwinie się w najbliższych dniach. Ale to, co jest jasne, to fakt, że Rosja jest pod silną presją i jeśli opuszczą Chersoń, byłoby to kolejne zwycięstwo Ukrainy” – powiedział po rozmowach z premier Włoch Giorgią Meloni w Rzymie.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać