Alabino220415part1-06

Rosja ostrzega, że poważna eskalacja konfliktu w Donbasie może „zniszczyć” Ukrainę

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rosja ostrzegła w czwartek, że poważna eskalacja konfliktu w Donbasie może „zniszczyć” Ukrainę. NATO wyraziło zaniepokojenie doniesieniami o dużym zgromadzeniem rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy.
Reklama

Niezweryfikowane materiały z mediów społecznościowych sugerują, że Rosja przenosi duże ilości czołgów, transporterów opancerzonych i innego sprzętu do regionów graniczących z Ukrainą, a także do Krymu, który Moskwa nielegalnie aneksowała w 2014 roku. Aktywność rosyjska stanowi wyzwanie dla administracji prezydenta USA Joe Bidena, która w tym tygodniu prowadziła rozmowy telefoniczne z urzędnikami ukraińskimi w ramach publicznego pokazu poparcia dla rządu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Po części jest to zwykła taktyka, polegająca na podkręcaniu i wygaszaniu konfliktu w celu wywołania niestabilności, pokazania, że ​​Rosja jest kluczowym graczem” – powiedział jeden z unijnych dyplomatów cytowany przez agencję Reuters. „Nie możemy wykluczyć, że prezydentura Bidena jest częścią rosyjskiej kalkulacji, że nadszedł czas, aby Moskwa wykazała się siłą”.

Moskwa i Kijów od dawna oskarżają się nawzajem o niezrealizowanie porozumienia pokojowego w sprawie Donbasu. Nadmiernym napięciem dla stosunków jest także los gazociągu Nord Stream 2, który Kijów, Warszawa i Waszyngton próbują zatrzymać.

NATO wyraziło zaniepokojenie posunięciami rosyjskiej armii, gdy ambasadorowie NATO spotkali się, aby omówić niedawny wzrost przemocy we wschodnim regionie Donbasu, gdzie wojska ukraińskie walczyły z wspieranymi przez Rosję siłami separatystycznymi. Według szacunków Kijowa od 2014 roku śmierć w wyniku walk poniosło 14000 osób.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrii Taranem i „potępił niedawną eskalację rosyjskich agresywnych i prowokacyjnych działań we wschodniej Ukrainie” – powiedział Pentagon. „Potwierdziłem nasze niezachwiane poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i aspiracji euroatlantyckich Ukrainy” – powiedział Austin na Twitterze.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zarzucił Rosji „systemowe pogorszenie” sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie i na Krymie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zlekceważył ten zarzut, mówiąc, że „nikomu to nie powinno przeszkadzać i nikomu nie zagraża”. Powiedział, że Rosja podejmuje działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa własnych granic. „Na obrzeżach Rosji wzmaga się aktywność NATO, innych sojuszy, poszczególnych krajów – to wszystko zobowiązuje nas do czujności” – powiedział Pieskow.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że większość ukraińskich sił zbrojnych zdaje się rozumieć niebezpieczeństwo „gorącego konfliktu” w Donbasie. „Mam wielką nadzieję, że nie będą „podburzani” przez polityków, którzy z kolei będą „podburzani” przez Zachód, na czele z Stanami Zjednoczonymi – powiedział Ławrow.

„Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział (to) nie tak dawno temu, ale to stwierdzenie jest nadal aktualne, że ci, którzy będą próbowali rozpocząć nową wojnę w Donbasie – zniszczą Ukrainę”. Urzędnik NATO powiedział agencji Reuters, że Moskwa osłabia wysiłki pokojowe we wschodniej Ukrainie. „Sojusznicy podzielili się swoimi obawami dotyczącymi niedawnych rosyjskich działań wojskowych na dużą skalę na Ukrainie i wokół niej. Sojusznicy są również zaniepokojeni naruszeniem przez Rosję zawieszenia broni z lipca 2020 r., które doprowadziło do śmierci czterech ukraińskich żołnierzy w zeszłym tygodniu – powiedział urzędnik.

Ukraina, kraje zachodnie i NATO oskarżają Rosję o wysyłanie żołnierzy i ciężkiej broni w celu wsparcia separatystów w Donbasie. Rosja twierdzi, że zapewnia polityczne i humanitarne wsparcie separatystom w tym, co określa jako konflikt wewnętrzny. Ukraiński wywiad wojskowy oskarżył Rosję o prowokacje inżynieryjne w celu stworzenia pretekstu do wysłania dodatkowych rosyjskich jednostek wojskowych do Donbasu. „Ponadto nie wyklucza się próby posunięcia rosyjskich sił okupacyjnych w głąb Ukrainy” – poinformował.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama