26502080194_8362692aa5_o

Rosja i USA rozpoczynają „trudne” rozmowy w sprawie Ukrainy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rosja oświadczyła w niedzielę, że nie zgodzi się na żadne ustępstwa i ostrzegła, że w tym tygodniu rozmowy w sprawie sytuacji na Ukrainie mogą się zakończyć wcześniej.Waszyngton zaznaczył, że nie oczekuje żadnych przełomów, a postęp zależy od deeskalacji ze strony Moskwy.
Reklama

Linia Moskwy podkreśliła kruche perspektywy negocjacji, które, jak ma nadzieję Waszyngton, zapobiegną rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w najbardziej napiętym punkcie w stosunkach amerykańsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny. Rozmowy rozpoczynają się w poniedziałek w Genewie, po czym przenoszą się do Brukseli i Wiednia, ale państwowa agencja informacyjna RIA zacytowała wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa, który powiedział, że jest całkowicie możliwe, że negocjacje mogą zakończyć się po jednym spotkaniu.

„Oczywiście nie pójdziemy na żadne ustępstwa pod presją” lub w obliczu ciągłych gróźb ze strony uczestników rozmów – powiedział Riabkow, który poprowadzi rosyjską delegację w Genewie. Moskwa nie była optymistycznie nastawiona do rozmów, podała agencja informacyjna Interfax, która cytuje wypowiedź Riabkowa.

„Nie sądzę, abyśmy zobaczyli przełom w nadchodzącym tygodniu” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla CNN. W odpowiedzi na rosyjskie żądania dotyczące zachodnich gwarancji bezpieczeństwa Stany Zjednoczone i sojusznicy zadeklarowali, że są gotowi przedyskutować możliwość ograniczenia przez każdą ze stron ćwiczeń wojskowych i rozmieszczenia rakiet w regionie.

Dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy gromadzą się w pobliżu granicy z Ukrainą w ramach przygotowań do tego, co według Waszyngtonu i Kijowa może być inwazją, osiem lat po zajęciu przez Rosję Półwyspu Krymskiego.  Rosja zaprzecza planom inwazji i powiedziała, że ​​reaguje na to, co nazywa agresywnym i prowokacyjnym zachowaniem sojuszu wojskowego NATO i Ukrainy, która przechyliła się w stronę Zachodu i aspiruje do przystąpienia do NATO.

W zeszłym miesiącu Rosja przedstawiła szeroki wachlarz żądań, w tym zatrzymania dalszej ekspansji NATO i zakończenia działalności sojuszu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do ​​niego po 1997 roku. Stany Zjednoczone i NATO odrzuciły dużą część rosyjskich propozycji. Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie były chętne do dyskusji na temat wycofania niektórych wojsk amerykańskich z Europy Wschodniej lub wykluczenia rozszerzenia NATO o Ukrainę.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać