moon-1527501_1920

Rosja i Chiny zgadzają się na budowę wspólnej księżycowej stacji kosmicznej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rosja i Chiny podpisały we wtorek protokół ustaleń w celu utworzenia międzynarodowej stacji badawczej na Księżycu. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos podała w oświadczeniu, że memorandum zostało podpisane przez jej szefa Dmitrija Rogozina i Zhanga Kejiana z Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA).
Reklama

Stacja księżycowa zostanie zaprojektowana jako „zespół eksperymentalnych obiektów badawczych utworzonych na powierzchni i / lub na orbicie Księżyca”. Stacja byłaby dostępna do użytku przez inne zainteresowane kraje i partnerów międzynarodowych, jak stwierdzono w oświadczeniu, bez szczegółów dotyczących daty zakończenia projektu.

Rosja, która wysłała pierwszego człowieka w kosmos w czasach Związku Radzieckiego, pozostaje w tyle za Waszyngtonem i Pekinem pod względem eksploracji Księżyca i Marsa. Pomimo dawnej świetności radzieckiej, rosyjski sektor kosmiczny w ostatnich latach bardzo ucierpiał z powodu braku finansowania i korupcji.

Moskwa i Waszyngton współpracują w sektorze kosmicznym – jednym z nielicznych obszarów współpracy pozostałych rywali z czasów zimnej wojny. Jednak Rosja straciła monopol na załogowe loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w zeszłym roku po pierwszej udanej misji amerykańskiej firmy Space X. W międzyczasie Chiny przełożyły swoje ambicje kosmiczne w realne działania, wystrzeliwując w zeszłym roku sondę Tianwen-1, która obecnie krąży wokół powierzchni Marsa.

W grudniu Chiny z powodzeniem sprowadziły próbki Księżyca z powrotem na Ziemię, w ramach pierwszej tego typu misji od ponad 40 lat. Wcześniej we wtorek Chiny i Francja również potwierdziły swoje zaangażowanie we współpracę w dziedzinie eksploracji kosmosu.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama