2021-05-30T000000Z_1085966042_RC2CQN9D5YBA_RTRMADP_3_MALI-POLITICS

Rosja i Chiny blokują poparcie Rady Bezpieczeństwa ONZ dla nowych sankcji wobec Mali

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek Rosja i Chiny zablokowały Radę Bezpieczeństwa ONZ przed poparciem nowych sankcji wobec Mali za decyzję tamtejszych przywódców wojskowych o opóźnieniu wyborów do 2026 roku.

Ambasador Kenii w ONZ, Martin Kimani, powiedział, że po zamkniętych dyskusjach na temat zaproponowanego przez Francję oświadczenia popierającego sankcje nałożone przez zachodnioafrykańską grupę regionalną ECOWAS, był „rozczarowany”, że Rada nie mogła zgodzić się na to, co nazwał „stosunkowo łagodnym” oświadczeniem prasowym. Kimani dodał, że brak poparcia Rady Bezpieczeństwa dla działań ECOWAS zmobilizował jej trzech afrykańskich członków – Kenię, Ghanę i Gabon – do rozmowy z dziennikarzami, aby w pełni poprzeć stanowisko regionalnego bloku, „w tym nałożenie sankcji na władze wojskowe w Mali, aby zapewnić przyspieszone przejście do rządów konstytucyjnych”.

Mali od 2012 roku zmaga się z opanowaniem rebelii ekstremistów islamskich. Rebelianci zostali odsunięci od władzy w północnych miastach Mali z pomocą operacji wojskowej dowodzonej przez Francuzów, ale przegrupowali się na pustyni i zaczęli przeprowadzać ataki na malijską armię i jej sojuszników. Brak bezpieczeństwa pogorszył się wraz z atakami na ludność cywilną i siły pokojowe ONZ.

USA, Wielka Brytania i Francja ostro skrytykowały również obecność rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner Group w Mali.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że firma ma „uzasadnione” prawo do przebywania w zachodnioafrykańskim kraju, ponieważ została zaproszona przez rząd tymczasowy, i podkreślił, że rząd rosyjski nie jest w to zaangażowany.

Ambasador ONZ w Mali, Issa Konfourou, powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że na malijskiej ziemi nie ma najemników. Dodał, że rosyjscy instruktorzy są w Mali, aby doradzać i szkolić wojsko w zakresie wykorzystania sprzętu wojskowego zakupionego przez rząd od Rosji. Rosyjski ambasador Wasilij Nebenzia powiedział: „Histeria wokół rosyjskiej firmy jest kolejnym przejawem podwójnych standardów, ponieważ jest jasne, że rynek takich usług jest zmonopolizowany przez kraje zachodnie”.

„Rozumiemy i zdajemy sobie sprawę z trudności, jakie napotkały malijskie władze w przygotowaniach do wyborów powszechnych” – powiedział rosyjski ambasador. „Zgadzamy się z tym, że bez przywrócenia kontroli rządowej w wielu częściach, regionach kraju, trudno będzie uznać głosowanie za legalne”.

Rosja wraz z Chinami zablokowały Radę Bezpieczeństwa przed wprowadzeniem nowych sankcji wobec Mali.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać