h_55129725-800x600

Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Parlament Europejski zgłosował dziś na nowego przewodniczącego. Największe szanse na zdobycie ponad połowy głosów miała przedstawicielka chadeków, maltańska polityk Roberta Metsola.
Reklama

We wtorek posłowie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego do 2024 roku, uzyskała ona 458 głosów w pierwszej turze.

Przed zgłoszeniem kandydatów na nowego przewodniczącego europosłowie upamiętnili dotychczasowego szefa Europarlamentu, Davida Sassolego. Włoski polityk zmarł tydzień przed zakończeniem swojej 2,5-letniej kadencji, w wyniku powikłań po przebytym zapaleniu płuc.

Europejscy chadecy, socjaliści i liberałowie po wyborach do europarlamentu w 2019 roku zawarli polityczną umowę w sprawie stanowiska szefa europarlamentu. Uzgodnili, że najpierw wspólnie zagłosują na kandydata socjalistów na to stanowisko, którym był Włoch David Sassoli. Teraz, w kolejnej kadencji, frakcje te, zgodnie z umową, poparły kandydatkę chadeków – Robertę Metsolę. Swoich kandydatów postanowiły jednak też zgłosić inne ugrupowania, które nie brały udziału w tym porozumieniu – konserwatyści, zieloni i lewica.

Roberta Metsola zdobyła wymaganą większość głosów w pierwszej turze głosowania. Jest najmłodszą osobą w historii na stanowisku szefa unijnej instytucji. Jest też pierwszą od dwudziestu lat i trzecią w historii kobietą, która pokieruje pracami europarlamentu. Zwracając się do posłów bezpośrednio po wyborze, Roberta Metsola podziękowała im za zaufanie i powiedziała. – Chcę, aby ludzie odzyskali wiarę i entuzjazm dla naszego projektu. […] Drodzy Europejczycy, w najbliższych latach ludzie w całej Europie będą oczekiwać od naszej instytucji przywództwa i nadawania kierunku, podczas gdy inni będą nadal testować granice naszych wartości demokratycznych i zasad europejskich. Musimy przeciwstawić się antyunijnej narracji, która tak łatwo i szybko przybiera na sile. Dezinformacja i błędne informacje, spotęgowane jeszcze w czasie pandemii, podsycają łatwy cynizm i tanie rozwiązania w postaci nacjonalizmu, autorytaryzmu, protekcjonizmu i izolacjonizmu – powiedziała METSOLA w przemówieniu inauguracyjnym.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać