United_States_Capitol_-_west_front

Republikanie zdobywają większość w Izbie Reprezentantów USA

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przewidywano, że republikanie zdobędą w środę większość w amerykańskiej Izbie Reprezentantów, otwierając scenę dla dwóch lat podzielonego rządu, podczas gdy Partia Demokratyczna prezydenta Joe Bidena utrzymała kontrolę nad Senatem.

Po ponad tygodniu liczenia głosów, Edison Research prognozował, że Republikanie zdobyli 218 miejsc potrzebnych do przejęcia kontroli nad Izbą. Zwycięstwo republikanów w 27. okręgu kongresowym w Kalifornii sprawiło, że partia przekroczyła granicę. Obecny lider partii w Izbie, Kevin McCarthy powiedział, że „Amerykanie są gotowi na nowy kierunek, a republikanie są gotowi go dostarczyć”.

Przegrana odbiera Bidenowi część władzy w Waszyngtonie, ale w środę pogratulował McCarthy’emu i powiedział, że będzie pracował ponad podziałami, aby dostarczyć wyniki. „Amerykanie chcą, abyśmy załatwiali dla nich sprawy” – napisał Biden w oświadczeniu. Marszałek Izby Nancy Pelosi powiedziała w oświadczeniu, że Demokraci „będą nadal odgrywać wiodącą rolę we wspieraniu agendy prezydenta Bidena – z silnym naciskiem na niewielką większość republikańską”.

Demokraci zostali wzmocnieni przez odrzucenie przez wyborców szeregu skrajnie prawicowych kandydatów republikańskich, w większości sprzymierzeńców Trumpa, w tym Mehmeta Oza i Douga Mastriano odpowiednio w wyścigach o senat i gubernatora Pensylwanii oraz Blake’a Mastersa w konkursie na senat Arizony.

Mimo że oczekiwana „czerwona fala” republikanów z Izby nigdy nie dotarła do brzegu, konserwatyści trzymają się swojej agendy. W odwecie za dwa starania Demokratów o impeachment wobec Trumpa, szykują się do śledztwa w sprawie urzędników administracji Bidena i syna prezydenta Huntera, którzy w przeszłości prowadzili interesy z Chinami i innymi krajami – a nawet samego Bidena. Na froncie międzynarodowym Republikanie mogą dążyć do ograniczenia amerykańskiej pomocy wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy, która walczy z siłami rosyjskimi.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać