2021_Pol’and’Rock_(154)_Białoruś

Reprezentantka Białorusi otrzymała polską wizę humanitarną

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Olga Safronova – jeździec reprezentacji Białorusi – jest kolejnym sportowcem, który otrzymał schronienie w Polsce. W poniedziałek na Białorusi zostali skazani opozycjoniści. UE przygotowuje kolejny pakiet sankcji.

Safronova miała reprezentować Białoruś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, jednak przed zawodami została wykluczona z powodu podejrzenia stosowania dopingu u konia. Kontrola antydopingowa w Polsce nie wskazała nieprawidłowości.

Jak informuje pełnomocnik Safronovej Tomasz Wiliński w rozmowie z PAP, po incydencie zawodniczka wypowiedziała się krytycznie zarówno o władzach białoruskiego związku, jak i samym prezydencie Łukaszence, po czym trafiła na listę „zdrajców ojczyzny”. Safronovej udało się uzyskać wizę humanitarną w sobotę. Białorusinka chce startować w przyszłości, jako reprezentantka polskiego jeździectwa.

Według Wilińskiego na liście „zdrajców ojczyzny” znajduje się ponad 40 sportowców. Władze represjonują także opozycjonistów. W poniedziałek Maria Kolesnikowa, jedna z liderek masowych protestów ulicznych przeciwko prezydentowi Łukaszence, została skazana na 11 lat więzienia. Na wyrok 10-lat został skazany Maksim Znak. Oboje opozycjoniści pracowali w sztabie Wiktara Babryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach prezydenckich. Skazani przebywali w areszcie od września 2020 r.

Przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych Unii Europejskiej mają spotkać się w poniedziałek, aby omówić piąty pakiet sankcji wobec Białorusi. W ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje w sprawie sankcji w Parlamencie Europejskim.

Według Franaka Vyachorka, doradcy ds. międzynarodowych Swiatłany Cichanouskiej, niektóre kraje sugerują zaostrzenie sankcji sektorowych i rozszerzenie listy sankcji indywidualnych. Zdaniem Vyachorka na liście mogłyby znaleźć się m.in. osoby odpowiedzialne za kierowanie migrantów na granice Unii Europejskiej.

UE planuje zsynchronizowanie sankcji z USA i Kanadą. Oczekuje również, że do sankcji dołączą Czarnogóra, Albania, Macedonia Północna, Ukraina i Serbia.

– Reżim może przestać nakładać nowe sankcje, jeśli uwolni wszystkich więźniów politycznych, zatrzyma napływ migrantów i ukarze osoby odpowiedzialne za represje – powiedział doradca Cichanouskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać