219382615_4082738711833985_5958043688696486820_n

„Renesans religii” w miesięczniku „Wszystko Co Najważniejsze”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prof. Michał Łuczewski, prof. Pablo Pérez-López i prof. Mark Juergensmeyer to autorzy, którzy w najnowszym numerze miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” dzielą się swoimi przemyśleniami na temat sytuacji związanej z wiarą i religią we współczesnym świecie. Artykuły z działu „Renesans religii” można znaleźć w 31. numerze „Wszystko Co Najważniejsze”. Magazyn dostępny jest w sklepach Empik w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain) oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.
Reklama

Jako pierwszy głos zabrał Michał Łuczewski, socjolog specjalizujący się w socjologii narodu i pamięci społecznej. W swoim artykule pt. „Kościół polskiej tożsamości” pisze: „podczas gdy oficjalne Kościoły stają się coraz bardziej zimne, nasze społeczeństwa znalazły się w stanie wrzenia”. Autor opisuje także obecną sytuację Kościoła w Polsce i to, jak pandemia ją zmieniła.

Jeszcze chwilę wcześniej nie mogliśmy nawet wspólnie przeżywać żałoby i byliśmy bezradni wobec przychodzącej śmierci, a nagle cały świat stał się jedną wielką wspólnotą żałobników, żegnających George’a Floyda, tak jakby skupiły się w nim te wszystkie osoby, których nie mogliśmy pożegnać w tragicznych pierwszych miesiącach pandemii. Wreszcie mogliśmy oddychać: We can breathe! – pisze Michał ŁUCZEWSKI.

Prof. Pablo Pérez-López, profesor historii współczesnej, w artykule pt. „Pandemia, która odrodziła wiarę” wypowiada się na temat przemian religijnych, które dokonały się na świecie od początku pandemii COVID-19. Prof. LOPEZ, zauważa, że „blisko 30 proc. Amerykanów, 16 proc. Hiszpanów i 10 proc. Francuzów uważa, że pandemia umocniła ich przekonania religijne”.

Dyskusję kończy artykuł prof. Marka Juergensmeyera, profesora socjologii i studiów globalnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. Autor The Oxford Handbook of Global Studies i The Oxford Handbook of Religion, a także The New Cold War? Religious Nationalism Confronts the Secular State. Jego najnowsza książka: God at War: A Meditation on Religion and Warfare.

W artykule „Nacjonalizm religijny w czasach globalizacji” profesor zauważa, że „globalizacja cechuje się masowymi migracjami, rozprzestrzenianiem się kultur oraz ponadnarodowym poczuciem wspólnoty ludzi, czemu sprzyjają najnowsze technologie. Jednak mimo to przynależność wyznaniowa, wiążąca się z ruchami ponadnarodowymi, wzmacnia tożsamość lokalną. W wielu przypadkach nowe ruchy etniczne i religijne są reakcją na globalizację”.

To i więcej można przeczytać w najnowszym numerze, dostępnym w sklepach Empik w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain) oraz wysyłkowo w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn.

Źródło: Sklep IDEI

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać