dollar-exchange-rate-544949_1920

Rekordowy wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych: w trzecim kwartale br. PKB rosło w tempie 33,1 procent

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W trzecim kwartale br. produkt krajowy brutto w USA wzrósł w tempie 33,1 procent w ujęciu annualizowanym (prognoza przekształcająca dane krótkoterminowe w dane całoroczne) lub o 7,4 procent w stosunku do drugiego kwartału br. Oznacza to, że amerykańskie PKB w ciągu ostatnich trzech miesięcy rosło w najszybszym tempie w historii. Takiego wyniku, będącego następstwem rekordowego spadku wzrostu gospodarczego (w wysokości 31,4% w ujęciu annualizowanym), spodziewała się większość ekonomistów.

Według wstępnych szacunków opublikowanych w czwartek przez Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA), gospodarka amerykańska odzyskała znaczną część utraconego utraconego wzrostu gospodarczego w wyniku pandemii koronawirusa. Jednak eksperci ostrzegają przed potencjalnym zawyżaniem obecnych danych, które wynikają z rekordowego spadku wzrostu gospodaczego w drugim kwartale.

W drugim kwartale br. PKB Stanów Zjednoczonych skurczył się w rekordowym tempie 31,4 proc. w ujęciu rocznym, czyli 9 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem, z powodu przestojów biznesowych i zamówień pozostających w domu. Czwartkowy raport był uważnie obserwowany jako ostatnia ważna informacja gospodarcza przed wyborami prezydenckimi 3 listopada. Gospodarka jest nadal znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii, a analitycy twierdzą, że postęp gospodarczy jest spowalniany z powodu utrzymującego się stanu zagrożenia epidemiologicznego w całych Stanach Zjednoczonych.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać