stock-exchange-4878214_1920

Rekordowe spadki PKB w Europie i na świecie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W drugim kwartale br. produkt krajowy brutto zanotował rekordowe spadki w szeregu krajów Europy i świata. We Włoszech PKB spadło o 12,4 procent w okresie kwiecień-czerwiec. Gospodarka Francji skurczyła się o 13,8 procent, podał w piątek krajowy instytut statystyczny INSEE. Natomiast niemiecki produkt krajowy brutto (PKB) spadł o 10,1 procent w drugim kwartale – podał w czwartek Federalny Urząd Statystyczny.

Gospodarka USA zanotowała spadek w wysokości 9,5 procent w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Gdyby ta trajektoria trwała przez cały rok, gospodarka amerykańska załamałaby się o prawie jedną trzecią (32,9 proc.).

Sześć miesięcy po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia globalnego stanu wyjątkowego koronawirus zainfekował ponad 17 mln. ludzi na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w czwartek, że młodzi ludzie pomagają w odrodzeniu się wirusa w miejscach, które zdołały ograniczyć chorobę.

– Wzrost zachorowań w niektórych krajach jest spowodowany po części przez młodych ludzi, którzy tracą czujność podczas lata – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Korporacja lotnicza Airbus zakomunikowała, że w pierwszej połowie roku straciła ponad 12 miliardów euro w gotówce, przynosząc stratę netto w wysokości 1,9 miliarda euro (1,4 miliarda dolarów). Firma planuje zmniejszyć produkcję o 40 procent.

Globalne dzienne nowe przypadki pandemii zbliżają się  do poziomu 300 tys. Krzywa nie wykazuje  oznak spłaszczenia. Zarejestrowanie ostatniego miliona nowych przypadków zajęło zaledwie 100 godzin.

W Japonii gubernator Tokio wezwał do wcześniejszego zamknięcia restauracji, barów i salonów karaoke, ponieważ stolica odnotowała rekordową liczbę nowych infekcji. Szwecja, oświadczyła, że zamierza zachęcać ludzi do kontynuowania pracy w domu do końca roku, jeśli to możliwe. W kraju zanotowano ponad 80 000 przypadków.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać