Reakcja Unii na sytuację na Białorusi. Josep BORRELL: władze białoruskie represjonują własny naród

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wysoki Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell potępił w piątek władze Białorusi za represje w obchodzonym przez białoruskie środowiska niezależne Dniu Wolności. Miński dopuścił się nieakceptowanych naruszeń praw człowieka wobec narodu białoruskiego – oświadczył.
Reklama

Podczas szczytu Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na postępowanie białoruskich władz wobec niewinnych ludzi. Premier Morawiecki zażądał na trwającym szczycie Rady Europejskiej zdecydowanych działań Unii w sprawie prześladowań Polaków na Białorusi.  – Jesteśmy świadkami dalszej eskalacji represji wobec narodu białoruskiego, w tym zorganizowanych kampanii prześladowań obrońców praw człowieka, dziennikarzy i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Ostatnie wydarzenia pokazały, że najnowszym celem tej polityki jest Związek Polaków na Białorusi – czytamy w wydanym oświadczeniu szefa unijnej polityki zagranicznej.

Unia Europejska oczekuje, że Białoruś dotrzyma swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Wzywamy Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia pani Andżeliki Borys i pana Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich obecnie przetrzymywanych więźniów politycznych – wezwał Josep Borrell.

Josep Borrell w piątek podkreślił, że „niesprowokowane, arbitralne zatrzymania ponad 200 pokojowo nastwionych osób na Białorusi (…) z okazji Dnia Wolności pokazują, że skala państwowych represji nie maleje. Sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.

Podczas obchodzonego w czwartek Dniu Wolności na Białorusi zatrzymano ponad 200 osób. Opozycja i środowiska niezależne na Białorusi obchodzą Dzień Wolności 25 marca, w rocznicę proklamowania w 1918 r. niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Władzę nie uznają tej daty.

Oprac. MKr
foto: Sylwester Krawczyk – Fotografia

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama