dna-3539309_1920

Raport Republikanów: koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhan

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według raportu amerykańskiej partii republikanów, dowody potwierdzają, że wirus wywołujący COVID-19 wydostał się z chińskiego ośrodka badawczego w Wuhan. Chiny zaprzeczają tej teorii.

W raporcie wskazano, że istnieją „wystarczające dowody” na to, że naukowcy z Wuhan Institute of Virology (WIV) – wspomagani przez amerykańskich ekspertów oraz chińskie i amerykańskie fundusze rządowe – pracowali nad modyfikacją koronawirusów w celu zarażania ludzi. Raport zaznacza, że wirus wydostał się z laboratorium przed 12 września 2019 r. Wskazuje też na „nowe i niedostatecznie zgłoszone informacje” o protokołach bezpieczeństwa w laboratorium. Dokument przytacza wniosek – z lipca 2019 r. – o remoncie systemu przetwarzania odpadów niebezpiecznych dla WIV, który miał mniej niż dwa lata.

Niektórzy eksperci uważają, że wirus został przeniesiony przez zwierzęta. Jak podaje agencja Reuters, społeczność wywiadowcza USA nie doszła do wniosków, czy wirus pochodzi od zwierząt, czy z WIV.

Chiny zaprzeczają, że ​​genetycznie zmodyfikowany koronawirus wyciekł z placówki w Wuhan, gdzie w 2019 r. zostały potwierdzone pierwsze przypadki COVID-19. Pekin zaprzecza również zarzutom tuszowania dowodów.

Pandemia koronawirusa doprowadziła do śmierci 4,4 mln ludzi na świecie. Według dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Adhanom Ghebreyesusa rozprzestrzeniający się wariant Delta może zaprzepaścić dotychczasowe sukcesy w walce z pandemią. Tedros poinformował, że w ciągu ostatnich czterech tygodni liczba infekcji wzrosła o 80% w większości regionów na świecie. Ponadto w Afryce, gdzie zaszczepiono jedynie 1,5% populacji, śmiertelność z powodu Covid-19 wzrosła o 80% w ciągu ostatniego miesiąca.

Oprac. KR
Źródło: REUTERS, PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać