beach-4914403_1920

Raport: gospodarowanie odpadami w Polsce. Patologie systemu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W najnowszym raporcie Instytutu Jagiellońskiego eksperci wskazują i diagnozują szereg patologii dotyczących tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) w sektorze gospodarki odpadami.

Model ROP, jak wskazano w raporcie wprowadza „rozszerzenie” odpowiedzialności producenta za produkt wprowadzany przez niego na rynek. Skupiona jest ona na momencie, kiedy produkt staje się odpadem. Odpowiedzialność producenta w ramach ROP polega na jego partycypacji w kosztach zagospodarowania odpadów.

W przypadku polski udział producentów w kosztach gospodarowania odpadami z produktów powinien wynieść co najmniej 80 proc.

Tymczasem brak współmierności w zakresie pokrywania kosztów zagospodarowania odpadów powoduję, że dla odpadów opakowaniowych obecna skala partycypacji wprowadzających produkty na rynek w kosztach zagospodarowania odpadów nie przekracza 40 mln zł rocznie, przy faktycznych kosztach szacowanych na ok. 1,4 mld zł rocznie.

Według autorów raportu, kluczową patologią w zakresie gospodarowania odpadami jest tzw. handel kwitami. Polega on na obrocie dokumentami, które z zamierzenia powinny potwierdzać dokonany recykling lub odzysk. Jednak w wielu przypadkach są one fałszowane i niepowiązane z fizycznym procesem zagospodarowania odpadów.

W przypadku opakowań ze szkła, papieru i tektury oraz tworzyw sztucznych nieprawidłowości mogą dotyczyć ok. 30 proc. (ok. 1,1 mln Mg) łącznego wolumenu tych odpadów (4,0 mln Mg), co wyceniono na ok. 252,7 mln zł.

Autorzy raportu wskazują na deficyt kontroli i nadzoru odnośnie składowania odpadów (problem dzikich wysypisk i porzuconych odpadów). Przekłada się to na problem ogólnego braku zaufania uczestników do systemu, a także rodzi ryzyko skażenia środowiska naturalnego.

Raport diagnozuje stan prawny i faktyczny związany z gospodarką odpadami w Polsce, wyznacza jego patologie i przedstawia sugestię zmian. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego proponują wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. Polega on między innymi na utworzeniu instytucji będącej regulatorem systemu ROP (instytucja państwowa). Jej celem byłoby przywrócenie zaufania uczestników do systemu oraz wzmocnienia transparentności i kontroli.

WARTO PRZECZYTAĆ: Rozszerzona odpowiedzialność producenta w sektorze gospodarki odpadami

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać