EtTRqsFXEAAAXZj

Rada Medyczna wydała rekomendacje ws. szczepień. Prof. Horban: Chcemy jak najszybciej zaszczepić nauczycieli

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Rada Medyczna przy premierze rekomenduje szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy Ic, m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca – taki wniosek wynika ze stanowiska Rady Medycznej, które zostało przekazane Polskiej Agencji Prasowej. Natomiast nauczycieli powyżej 60 lat Rada zaleca szczepić zarejestrowanymi preparatami mRNA – firmy Pfizer/BioNTech i Moderny.

„Rada Medyczna – w obecnej sytuacji epidemiologicznej i dostępności szczepionek – rekomenduje ze względu na konieczność ochrony w związku z niezbędnym otwarciem szkół przyspieszenie szczepień w grupie nauczycieli i rozpoczęcie szczepień nowo zarejestrowaną w UE szczepionką AstraZeneca u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy Ic” – wynika ze stanowiska Rady.

Rada wskazała też w nim, że analiza dostępnych danych, przedstawionych organom rejestracyjnym przez producenta pokazuje, że szczepionka ta chroni 60 proc. osób zaszczepionych przed zachorowaniem, wszystkie osoby szczepione chroni przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją i zgonem.

„Ze względu na przedstawione wyniki badań klinicznych dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca Rada Medyczna rekomenduje stosowanie jej u osób w wieku do 60. r.ż.” – stwierdzili przedstawiciele Rady.

Natomiast w związku z brakiem badań u osób starszych rekomenduje przeniesienie czynnych nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i średnich w wieku powyżej 60. roku życia do grupy Ia i szczepienie zarejestrowanymi szczepionkami opartymi o technologie wykorzystujące mRNA.

W środę 3 stycznia odbyła się konferencja prasowa prof. Andrzeja Horbana i prezesa URPL Grzegorza Cessaka na temat dopuszczenia do obrodu preparatu AstraZeneca. Jak wskazał Grzegorz Cessak: „Podstawą dopuszczenie do obrotu są badania kliniczne. Reżim dopuszczenia do obrotu w UE jest bardziej restrykcyjny niż w innych krajach. Rzeczywiście do oceny skuteczności włączono tylko dwa badania kliniczne, mimo że producent przedstawił ich więcej. Porównanie skuteczności i bezpieczeństwa, żeby było wiarygodne musi być przeprowadzone w ramach jednego badania klinicznego. Do tego czasu nie można dokonywać bezpośrednich porównywań (…) Szczepionka AstraZeneca chroni 60 proc. osób przed zachorowaniem na COVID-19 i 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19 – podkreślił prezes URPL, natomiast prof. Horban zaznaczył, że „Szczepionka ma zadanie chronić przed zakażeniem i zmodyfikować przebieg choroby tak, by organizm ją zwalczył. AstraZeneca spełnia te zadania. – Chcemy jak najszybciej zaszczepić nauczycieli – dodał.

Szczepionki AstraZeneca po raz pierwszy mają trafić do Polski w przyszłym tygodniu. W lutym powinno przyjechać ich ponad 500 tys. Dodatkowo dostarczone zostanie według planu około 350 tys. dawek szczepionki firmy Moderna i około 1,4 mln koncernu Pfizer i firmy BioNTech.

Łącznie do końca I kwartału ma być zaszczepionych około 3 mln osób. Do tej pory zaszczepiono 1 342 435 osób. Drugą dawkę przyjęło blisko 290 tys. pacjentów.

Źródło: PAP
foto: Ministerstwo Zdrowia

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać