48729061866_634a02c89d_k

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuca działania USA w sprawie sankcji wobec Iranu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Organizacja Narodów Zjednoczonych zablokowała we wtorek propozycję USA dotyczącą ponownego nałożenia międzynarodowych sankcji na Iran. Rada Bezpieczeństwa stwierdziła, że nie można kontynuować działań, wobec których istnieje wyraźny spór.

Administracja Trumpa oskarża Teheran o nieprzestrzeganie warunków porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku i żąda od Rady Bezpieczeństwa ponownego nałożenia sankcji na Islamską Republikę. Sekretarz stanu Mike Pompeo wszczął w czwartek 30-dniowy proces ponownego uruchamiania wszystkich międzynarodowych sankcji na Iran. Waszyngton nalega na swoje prawo do wszczęcia spornej procedury, zwanej „snapback” – pomimo wycofania się z umowy dwa lata temu.

Posunięcie to grozi storpedowaniem porozumienia irańskiego i pogrąży Radę w kryzysie, zwiększając przepaść między USA a prawie każdym innym członkiem w sprawie polityki wobec Iranu. Trzynastu z 15 członków Rady wystosowało pismo do prezydencji indonezyjskiej, aby odrzucić posunięcie USA.

Stany Zjednoczone „są osamotnione” w swoich działaniach, a „ich ostatecznym celem jest pogrzebanie porozumienia nuklearnego” – powiedział AFP jeden z dyplomatów, pod warunkiem zachowania anonimowości. Inny powiedział, że po zdecydowanym odrzuceniu amerykańskiej propozycji przez prawie całą Radę „zwykle sprawa jest zamknięta”. Stany Zjednoczone nie przyjęły jednak takiej decyzji.

– Przypomnieliśmy członkom Rady, że zgodnie z Rezolucją 2231 mamy prawo do uruchomienia snapbacka, a naszym stanowczym zamiarem jest uczynienie tego w przypadku braku odwagi i jasności moralnej ze strony Rady – stwierdziła ambasador USA przy ONZ Kelly Craft. Posunięcie to, nigdy wcześniej nie stosowane, nastąpiło po tym, jak Stany Zjednoczone poniosły porażkę w Radzie Bezpieczeństwa na początku tego miesiąca, kiedy nie udało im się zebrać poparcia dla rezolucji przedłużającej embargo na sprzedaż broni do Iranu. Zgodnie z porozumieniem z 2015 r., w którym zniesiono sankcje wobec tego państwa w zamian za to, że nie będzie on rozwijał broni jądrowej, po zawiadomieniu o złamaniu przez Teheran warunków umowy, musi dojść do uchwalenia rezolucji prezydencji Rady Bezpieczeństwa. Wykluczenie tej opcji przez Indonezję zostało we wtorek przyjęte z zadowoleniem przez większość członków Rady.

Źródło: FRANCE 24
foto: U.S. Mission to the U.N.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać