putin-5277284_1920

Putin wygrywa referendum w sprawie możliwości przedłużenia swoich rządów do 2036 r.

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent Rosji Władimir Putin wygrał w środę referendum, które pozwoli mu pozostać na stanowisku do 2036. Niemiecka Agencja Prasowa informuje, że po przeliczeniu 90 proc. głosów, blisko 78 proc. głosujących opowiedziało się za proponowanymi poprawkami do konstytucji Federacji Rosyjskiej.

Referendum, które z powodu pandemii COVID-19 trwało sześć dni i zakończyło się w środę 1 lipca miało na celu zapewnienie demokratycznego poparcia dla pakietu poprawek, które zostały już zatwierdzone przez rosyjski parlament i podpisane przez Putina na początku tego roku. Zmiany m.in. pozwalają Putinowi ubiegać się o reelekcję jeszcze dwa razy i potencjalnie otwierają przed nim możliwość pozostania u władzy, dopóki nie ukończy 83 lat. Jego obecna kadencja kończy się za cztery lata.

Putin, wybrany następcą pierwszego prezydenta Federacji Rosyjskiej, Borysa Jelcyna, wygrał wszystkie cztery wybory prezydenckie – w 2000, 2004, 2012 i 2018 r.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać