Iran Turcja

Putin spotkał się z Erdoganem i Chameneiem. Jednym z tematów był eksport ukraińskiego zboża

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Władimir Putin udał się do Teheranu, gdzie spotkał się m.in. z prezydentami Iranu i Turcji. Była to druga od rozpoczęcia wojny w Ukrainie podróż zagraniczna. Putin podziękował Erdoganowi za „wysiłki mediacyjne i zapewnienie tureckiej platformy do negocjacji w kwestiach żywnościowych, w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne”.
Reklama

Putin przyleciał do Teheranu we wtorek i wziął udział w siódmym trójstronnym szczycie z prezydentem Iranu Ebrahimem Ra’isim i prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Spotkanie odbyło się w ramach tzw. procesu astańskiego, czyli rozmów na temat uregulowania konfliktu w Syrii.

„Wspólna praca Rosji, Iranu i Turcji na rzecz kompleksowego rozwiązania kryzysu w Syryjskiej Republice Arabskiej jest bardzo owocna. Dzięki pomocy i wsparciu naszych krajów wyraźnie spadł poziom przemocy w Syrii, odradza się spokojne życie, stopniowo odbudowywana jest gospodarka i sfera społeczna – komentował przed rozpoczęciem rozmów Putin.

Przywódca Iranu podczas spotkania z Putinem podkreślił, że militarny atak na Syrię będzie niekorzystny dla regionu i korzystny dla terrorystów. Chamenei dodał, że Teheran i Moskwa powinny zachować czujność wobec „oszustw Zachodu”. Jego zdaniem zarówno Moskwa, jak i Teheran zyskają na długoterminowej współpracy.

W trakcie rozmów poruszono również kwestie dotyczącą wojny na Ukrainie. Chamenei skomentował, że ” jest ona przykrym i trudnym zdarzeniem, a republika islamska „w ogóle nie jest zadowolona” w związku z tym, że cierpią zwykli ludzie.

Agencja Reutersa podała, że zdaniem Ali Chamenei  „państwa powinny rozpocząć używanie swoich narodowych walut w handlu zamiast dolara amerykańskiego”.

Wciąż trwają negocjacje dotyczące zboża zablokowanego w ukraińskich portach. Doradca Putina Jurij Uszakow podkreślił, że negocjacje są aktywnie kontynuowane. 13 lipca w Stambule przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ omówili problem i zgodzili się „przygotować wspólny dokument, który określi podstawę prawną i ogólną procedurę eksportu zboża z ukraińskich portów”. Jak podaje Interfax uzgodniono również otwarcie wspólnego Centrum Koordynacji w Stambule.

Podczas spotkania poruszono także kwestie bezpieczeństwa. Jak podaje Reuters, w takcie trójstronnego spotkania prezydent Turcji powiedział, że „turecka walka z terroryzmem będzie kontynuowana bez oglądania się na to, kto ją popiera”. Mówił o tureckiej walce z kurdyjską milicją. Erdogan wyraził swoje oczekiwanie wobec Iranu i Rosji, że kraje te będą wspierały Turcję w jej wysiłkach przeciw terroryzmowi.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać