putin-g1eedf71da_1920

Putin i ogłoszenie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
30 października Władimir Putin prawdopodobnie ogłosi przyłączenie do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy. Ma to być formalne wystąpienie przed obiema izbami rosyjskiego parlamentu. 

„Istnieje realna możliwość, że Putin wykorzysta swoje wystąpienie do formalnego ogłoszenia przyłączenia okupowanych regionów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Trwające obecnie na tych terytoriach referenda mają się zakończyć 27 września. Przywódcy Rosji niemal na pewno liczą, że ewentualne ogłoszenie akcesji będzie postrzegane jako potwierdzenie słuszności specjalnej operacji wojskowej i umocni patriotyczne poparcie dla konfliktu” – poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

We wtorek 27 września odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z inicjatywy Ukrainy. Głównym tematem rozmów mają być właśnie pseudo-referenda organizowane przez Rosję.

Wniosek o zwołanie posiedzenia złożył w Nowym Jorku stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca. W swoim uzasadnieniu podkreślał: „W związku z przygotowaniami Federacji Rosyjskiej do dalszego naruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy poprzez organizowanie pseudoreferendów na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, co jest także rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych norm i zasad  prawa międzynarodowego”.

„Putin będzie zarzucał Ukraińcom, którzy bronią swojego kraju, że naruszają integralność terytorialną Rosji”

Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej oceniał, że pseudo-referenda posłużą Putinowi do działań propagandowych. Dodał, że „będzie on zarzucał Ukraińcom, którzy bronią swojego kraju, że naruszają integralność terytorialną Rosji. Może doprowadzić do konfliktu zbrojnego na szeroką skalę. To będzie prowadziło do dalszych działań wojennych. Ta wojna będzie trwała dalej”.

Między innymi w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy powołane przez Rosjan komisje wyborcze nachodzą mieszkańców,  by zmusić ich do udziału w pseudo-referendum. Informował w poniedziałek lojalny wobec władz ukraińskich mer miasta Iwan Fedorow.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać