5788680420_c4b10013b5_n

Przyznano Nagrody Pulitzera

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ukraińscy dziennikarze zostali uhonorowani przez radę przyznającą Nagrody Pulitzera. Zostali oni wymienieni podczas ogłaszania tegorocznych laureatów.
Reklama

 

„Rada postanowiła złożyć hołd ukraińskim dziennikarzom, których odwaga, determinacja i poszukiwanie prawdy pozwalają na nieustanne relacjonowanie inwazji wojsk Władimira Putina na Ukrainę. Pomimo nieustających ataków, porwań i śmierci dziennikarze nie ustają w pełnieniu swoich zawodowych obowiązków i przekazują światu prawdziwy obraz okropnej wojennej rzeczywistości” – oświadczyła należąca do rady Marjorie Miller.

Od początku wojny zginęło siedmiu dziennikarzy, w tym troje z Ukrainy.

Nagrodę otrzymał The Washington Post za relacje z marszu na Kapitol zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa, który odbył się 6 stycznia 2021 roku. W kategorii fotografii prasowej nagrodę zdobyła agencja Reuters za materiały dokumentujące pandemię koronawirusa w Indiach. The Miami Herald otrzymał nagrodę za relacje opisujące akcję po zawaleniu się budynku mieszkalnego, w którym zginęło 98 osób.

Dziennikarzom The New York Times przyznano trzy nagrody: za materiały opisujące zatrzymania na terenie Stanów Zjednoczonych obywateli przez policję, które zakończyły się śmiercią zatrzymanych. Drugą za relacje o cywilnych ofiarach amerykańskich ostrzałów na Bliskim Wschodzie. Trzecią za krytyczne artykuły Salamishah Tillet, która pisała o kwestiach rasy w sztuce i kulturze.

Oprócz tego dziennikarka New York Timesa Andrea Elliot zdobyła Nagrodę Pulitzera za książkę opisująca biedę w Stanach Zjednoczonych. Książka jest efektem publikacji, które ukazywały się na łamach gazety od 2013 roku.

foto: https://live.staticflickr.com/5103/5788680420_c4b10013b5_n.jpg

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać