„Rada postanowiła złożyć hołd ukraińskim dziennikarzom, których odwaga, determinacja i poszukiwanie prawdy pozwalają na nieustanne relacjonowanie inwazji wojsk Władimira Putina na Ukrainę. Pomimo nieustających ataków, porwań i śmierci dziennikarze nie ustają w pełnieniu swoich zawodowych obowiązków i przekazują światu prawdziwy obraz okropnej wojennej rzeczywistości” – oświadczyła należąca do rady Marjorie Miller.
Od początku wojny zginęło siedmiu dziennikarzy, w tym troje z Ukrainy.
Nagrodę otrzymał The Washington Post za relacje z marszu na Kapitol zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa, który odbył się 6 stycznia 2021 roku. W kategorii fotografii prasowej nagrodę zdobyła agencja Reuters za materiały dokumentujące pandemię koronawirusa w Indiach. The Miami Herald otrzymał nagrodę za relacje opisujące akcję po zawaleniu się budynku mieszkalnego, w którym zginęło 98 osób.
Dziennikarzom The New York Times przyznano trzy nagrody: za materiały opisujące zatrzymania na terenie Stanów Zjednoczonych obywateli przez policję, które zakończyły się śmiercią zatrzymanych. Drugą za relacje o cywilnych ofiarach amerykańskich ostrzałów na Bliskim Wschodzie. Trzecią za krytyczne artykuły Salamishah Tillet, która pisała o kwestiach rasy w sztuce i kulturze.
Oprócz tego dziennikarka New York Timesa Andrea Elliot zdobyła Nagrodę Pulitzera za książkę opisująca biedę w Stanach Zjednoczonych. Książka jest efektem publikacji, które ukazywały się na łamach gazety od 2013 roku.