{3E7806F0-A4CC-1F4A-AF71-A2BDFEDCE30A}

Przywódcy UE ostrzegają, że będą blokować eksport szczepionki AstraZeneca

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przywódcy UE wyrazili w czwartek frustrację z powodu ogromnego niedoboru zakontraktowanych dostaw szczepionek AstraZeneca COVID-19. Ponieważ europejskie programy szczepień są daleko w tyle za procesem szczepień w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła, że eksport szczepionek przez brytyjsko-szwedzką firmę zostanie zablokowany do czasu dostarczenia remedium obiecanych UE.
Reklama

„Musimy i chcemy wyjaśnić naszym obywatelom europejskim, że dostają sprawiedliwy udział” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po wideokonferencji przywódców Unii Europejskiej. „Firma musi nadrobić zaległości, musi dotrzymać umowy, którą zawarła z europejskimi państwami członkowskimi, zanim będzie mogła ponownie zaangażować się w eksport szczepionek” – powiedziała.

Z 300 milionów dawek, które mają być dostarczone do krajów UE do końca czerwca, AstraZeneca zamierza dostarczyć tylko 100 milionów. Według danych zebranych przez stronę internetową Our World In Data od 23 marca Wielka Brytania podała prawie 46 zastrzyków na 100 osób, w porównaniu z mniej niż 14 na 100 osób w 27-państwowym bloku.

W tym tygodniu Komisja Europejska ujawniła plany zaostrzenia nadzoru nad eksportem szczepionek. Pozwoliłoby to na większe możliwości blokowania wysyłek do krajów o wyższych wskaźnikach inokulacji. UE jest podzielona co do tego, czy przyjąć ostrzejsze stanowisko w sprawie eksportu szczepionek przez firmy, które nie wypełniają zobowiązań umownych. Prezydent Francji Emmanuel Macron dał do zrozumienia, że w pełni popiera to rozwiązania. „To koniec naiwności” – powiedział na konferencji prasowej po szczycie. „Popieram fakt, że musimy blokować cały eksport tak długo, jak długo niektóre firmy farmaceutyczne nie będą przestrzegać swoich zobowiązań wobec Europejczyków”.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że on i inni przywódcy UE mają nadzieję, że ostrzejsze podejście do eksportu szczepionek nie zostanie zastosowane i ostrzegł przed ich „szerszymi konsekwencjami”.

Von der Leyen, chcąc przeciwstawić się oskarżeniom, że UE stosuje „nacjonalizm szczepionkowy” przedstawiła wykres obrazujący eksport szczepionek z UE. Wedłud zaprezentowanych danych Unia wyeksportowała dotąd 77 milionów dawek z fabryk w UE do ponad 40 krajów od początku grudnia.

Oprac. MKr
Źródło: REUTERS
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama