Reklama
Reklama
pollution-4796858_1920

Przyjęto umowę ramową ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek nastąpiło przyjęcie wytycznych do umowy, która ma zostać podpisana pomiędzy polskim i czeskim rządem. Finalizacja tej umowy jest warunkiem wycofania przez Czechy skargi do TSUE – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
Reklama

– Tak jak wczoraj zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, te negocjacje w tej chwili właśnie się kończą. Wczoraj nastąpiło przyjęcie takiej umowy ramowej, wytycznych do umowy, która ma zostać podpisana pomiędzy polskim i czeskim rządem”. Wcześniej także premier Czech Andrej Babisz powiedział, że czeka na finalizacje tej umowy, która jest warunkiem wycofania skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.  Według agencji Reuters szef czeskiego rządu podkreślił, że „nie planuje wycofania pozwu, który wytoczył Polsce w sprawie kopalni Turów, ponieważ nie osiągnięto jeszcze porozumienia”.

Umowa między Polską i Czechami zakłada, że Polska podejmie wspólne działania ze stroną czeską, jeśli chodzi o tematy środowiskowe związane m.in. z ochroną wód gruntowych po stronie czeskiej i polskiej. – Polska na współfinansowanie tych celów środowiskowych, geologicznych przeznaczy między 40 a 45 mln euro, na projekty wieloletnie w zakresie tych tematów środowiskowych – dodał Piotr Müller. Wicepremier Jacek Sasin dodał we wtorek na konferencji prasowej, że nie ma mowy, aby wyłączyć pracę kopalni w Turowie. „To byłby katastrofalny cios w polską energetykę, w polską gospodarkę”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać