business-1989126_1920K

Przychody średnich i dużych firm w Polsce wzrosły o 19,7%

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według Głównego Urzędu Statystycznego przychody średnich i dużych firm niefinansowych w Polsce wzrosły w I kw. 2021 r. o 19,7 proc. Rentowność firm jest najwyższa w historii badań (od 2002 r.) – podkreśla raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Reklama

Jak podaje Tygodnik Gospodarczy PIE, przychody firm zatrudniających powyżej 49 pracowników rosły średnio 6,5% rocznie, czyli szybciej niż PKB.

– Zysk netto wzrósł o 51,8% względem analogicznego okresu w 2019 r. – informuje Tygodnik Gospodarczy, wskazując równocześnie, że rentowność obrotu brutto wyniosła 7% i była najwyższa w historii pomiarów (od 2002 r.).

Jak podaje analiza PIE, liderem wzrostu rentowności jest branża informacji i komunikacji oraz usługi zdrowotne, społeczne, jak i edukacyjne. Branża usług, takich jak hotelarstwo i gastronomia, nie odnotowała poprawy.

Wysoka rentowność firm sprzyja inwestycjom przyspieszającym transformację technologiczną, która – jak podaje PIE – zwiększa produktywność firm, poprzez lepsze wykorzystanie zasobów i zaopatrzenia.

– Szybki rozwój technologii teleinformatycznych będzie stymulował rozwój polskiej gospodarki w kolejnych latach – zaznacza Tygodnik Gospodarczy.

Raport wskazuje także na analizę McKinsey, która stwierdza, że COVID-19 przyśpieszył digitalizację w Europie o ok. 7 lat.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać