Sejm_RP

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy wygłosił przemówienie w Sejmie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Rusłan Stefańczuk zabrał głos w Sejmie w sprawie Wołynia. W środę Przewodniczący Rady Najwyżej Ukrainy rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. Spotkał się m.in. z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Na początku wystąpienia Stefańczuk podziękował narodowi polskiemu za pomoc walczącej z rosyjską agresją, Ukrainie. Następnie odniósł się do tematu Wołynia, który w ostatnich dniach wywołał emocje pomiędzy polską a Ukrainą. „Rozumiemy wasz ból po stracie swoich ukochanych. Wszystkim potomkom składam wyrazy szczerego współczucia” – mówił przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. Apelował o ”pamięć, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale wzywa do odpowiedzialności, nigdy więcej nic takiego nie powtórzy się miedzy naszymi narodami (…) Musimy zdać ten niełatwy, ale ważny egzamin. Wspólnie odnajdziemy prawdę i dokonamy sprawiedliwej oceny. Chwała Ukrainie, chwała Polsce! – podkreślił.

Przewodniczący zagwarantował również, że jego kraj jest gotowy do współpracy z Polską, zarówno jeśli chodzi o ekshumacje, jak i upamiętnienie ofiar.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać