E_T9nzOXEAIpiU4

Przewodnicząca Komisji Europejskiej w orędziu o stanie UE przedstawiła inicjatywy Wspólnoty w nadchodzącym roku

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środowym orędziu o stanie Unii Europejskiej przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przedstawiła wyzwania, które stoją przed Wspólnotą, w których znalazły się m.in. zwiększenie tempa szczepień przeciw Covid-19, wzmocnienie gospodarki, lepsza współpraca między krajami unijnymi w sektorze obronności, większe zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu i rozwiązanie problemu nielegalnej migracji.

Orędzie o stanie UE jest corocznym podsumowaniem i przedstawieniem inicjatyw n nadchodzący rok. Według raportu Ursuli von der Leyen, w UE przeciw COVID-19 zaszczepiło się ponad 70% dorosłych, a pomagając 130 krajom, Wspólnota przekazała 700 mln dawek szczepionek. Wśród sukcesów ostatniego roku przewodnicząca KE wymieniła także Niemcy, w których w pierwszej połowie br. Zarejestrowano więcej samochodów elektrycznych niż z silnikami Diesla, oraz Polskę, która jest największym eksporterem autobusów elektrycznych.

W swoim orędziu Ursula von der Leyen odniosła się także do trudnych sytuacji humanitarnych, jak do sytuacji w Afganistanie czy zwiększającej się migracji na granicy UE-Białoruś. Szefowa KE poinformowała o wsparciu dla kobiet w Afganistanie i o zwiększeniu pomocy humanitarnej o 100 mln euro. Odnosząc się do incydentów na granicy z Bialorusią, von der Leyen wskazała, że UE wspiera działania Litwy, Łotwy i Polski, a działania Łukaszenki nie mogą być akceptowane.

– Unia będzie silniejsza, jeśli przejmie cechy naszego następnego pokolenia: refleksyjność, determinację i opiekuńczość. Jeśli będzie oparta na wartościach i odważna w działaniu – zaznaczyła w przemówieniu przewodnicząca KE.

Orędzie wskazywało także na wyzwania przed którymi stoi UE. Nakreślone zostały inicjatywy przewodnie Wspólnoty na nadchodzący rok. Są nimi m.in.:

  • kontynuacja szczepień w Europie i przyspieszenie szczepień na całym świecie, a także zwiększenie gotowości na wypadek pandemii;
  • wypełnianie luk w finansowaniu działań związanych ze zmianą klimatu, we współpracy z naszymi globalnymi partnerami;
  • przewodzenie transformacji cyfrowej, która przyczyni się do tworzenia miejsc pracy i pobudzania konkurencyjności, przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałości technicznej i bezpieczeństwa dostaw;
  • zapewnienie sprawiedliwszych warunków pracy i lepszej opieki zdrowotnej oraz większych możliwości dla europejskiej młodzieży, jeśli chodzi o korzystanie z europejskiej społecznej gospodarki rynkowej;
  • zacieśnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony oraz pogłębienie partnerstwa UE z najbliższymi sojusznikami;
  • obrona europejskich wartości i swobód oraz ochrona praworządności.
Oprac. KR
Źródło: PAP, KE

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama