Reklama
Reklama
fot.-Tadeusz-Cytulski_1

Przegląd muzyczny Sinfonii Iuventus: Jerzy Semkow

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Muzycy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, która od 2018 z dumą nosi imię Jerzego Semkowa, zawsze pamiętają tę wspaniałą postać, nawet jeśli – zgodnie z przyjętymi kryteriami wiekowymi – ów „pionierski” skład, który miał okazję uczestniczyć w narodzinach orkiestry oraz w pierwszych jej próbach i nagraniach z wielkim dyrygentem, rozwija już swoje kariery gdzie indziej. W każdej dziedzinie sztuki relacja mistrz–uczeń jest ważna, lecz w sztuce muzycznej – szczególna i długotrwała.

Maestro Jerzy Semkow wiedział o tym doskonale i choć był kapelmistrzem ogromnie zajętym, nieustannie zapraszanym do pracy na najważniejszych estradach całego globu, zawsze starał się znaleźć czas na pracę z młodzieżą, dzielenie się swą wiedzą, doświadczeniem, charyzmą, świadomy, jak ważny, wręcz kluczowy jest dla niej kontakt z uznanymi autorytetami.

Wykładał m.in. na Colorado State University, Yale University oraz w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Przez wiele lat uczestniczył jako dyrygent w słynnym festiwalu muzycznym w Aspen (Colorado), podczas którego występowali wspólnie studenci i pedagodzy najważniejszych amerykańskich konserwatoriów. Te cenne doświadczenia zainspirowały go do idei powołania w Polsce orkiestry dającej zatrudnienie na profesjonalnych warunkach najzdolniejszym młodym adeptom szkół wyższych – tak narodził się projekt założenia Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w październiku 2007 i inaugurującej swoją działalność już w czerwcu kolejnego roku. Maestro Semkow wspierał zespół swym autorytetem, poświęcając mu wiele czasu i uwagi.

W grudniu 2008 roku (po intensywnych letnich warsztatach w Radziejowicach) Jerzy Semkow nagrał z POSI jej debiutancką płytę z dwiema symfoniami Schuberta (CD Accord 2009), doskonale przyjętą przez krytyków. Posłuchajmy fragmentu tego legendarnego już nagrania, II części Symfonii C-dur zwanej „Wielką” Franza Schuberta:

Oprac. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.
foto: fot. Tadeusz Cytulski

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać