49980390616_c89609e6ad_4k-1512x1024

Protesty w Filadelfii w związku z przypadkiem śmiertelnego zastrzelenia osoby czarnoskórej przez policję

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Setki osób demonstrowało w Filadelfii późnym wtorkiem, podczas drugiej nocy niepokojów w związku z zastrzeleniem przez policję czarnoskórego mężczyzny.

Filadelfijska policja ostrzegła na Twitterze, że „duży tłum” około 1000 osób rabuje firmy w okolicach Castor Avenue i Aramingo Avenue, doradzając obywatelom „omijanie tego obszaru”. W innym miejscu w zachodniej Filadelfii, gdzie zebrał się szacunkowy tłum 1000 osób, policja starła się z kilkudziesięcioma demonstrantami – donosi reporter AFP. Biuro gubernatora Pensylwanii Toma Wolfa ogłosiło wysłanie do miasta kilkuset żołnierzy Gwardii Narodowej „w celu ochrony prawa do pokojowego gromadzenia się i protestowania przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludziom”.

Policja podała, że podczas interwencji w poniedziałek doszło do zastrzelenia ​​27-letnigo Waltera Wallace Jr., którzy trzymał nóż i zignorował rozkazy policji, by upuścić broń. Jego rodzice powiedzieli we wtorek wieczorem, że funkcjonariusze wiedzieli, że ich syn ma kryzys zdrowia psychicznego, oraz że byli w domu rodziny trzy razy w poniedziałek. Cathy Wallace, jego matka, powiedziała, że ​​w jednym z tych momentów „stali tam i śmiali się z nas”.

Niepokoje pojawiły się, gdy prawnik rodziny ofiary powiedział, że rodzina wezwała karetkę pogotowia, a nie szukała interwencji policji.  „Kiedy dochodzisz do sceny, w której ktoś przeżywa kryzys psychiczny, a jedynym narzędziem, z którym musisz sobie poradzić, jest broń … gdzie są odpowiednie narzędzia do tej pracy?” powiedział adwokat rodziny Shaka Johnson, argumentując, że policjanci z Filadelfii nie są odpowiednio przeszkoleni, aby radzić sobie z kryzysami zdrowia psychicznego. Johnson powiedział, że brat Wallace’a zadzwonił pod numer 911, aby poprosić o pomoc medyczną i karetkę.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać