Eh3J2zvXYAAgDJV

Protesty na Białorusi w przededniu spotkania Łukaszenka-Putin. Premier Morawiecki zapowiada „Plan Marshalla” dla Białorusi

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Co najmniej 100 tys. białoruskich demonstrantów wyszło na ulice w niedzielę w centrum Mińska. Demonstracja odbyła się w przededniu rozmów między Aleksandrem Łukaszenką a prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które odbywają się dzisiaj w Soczi.
Reklama

Na swoich stronach internetowych i kanałach społecznościowych opozycja głosiła hasło „Nie pozwolimy mu sprzedać kraju”. Według Kremla rozmowy między Putinem a Łukaszenką dotyczyć będą aspektów współpracy strategicznej, w tym polityki energetycznej, handlu i projektów kulturalnych.

Podczas niedzielnych demonstracji na Białorusi zatrzymano 774 osoby. Ponad 500 w Mińsku. Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zatrzymano i nie wypuszczono 9 dziennikarzy. MSW Białorusi podało, że w różnych miejscowościach odnotowano 28 akcji protestacyjnych.

Rada Praw Człowieka ONZ w poniedziałek zgodziła się zebrać na pilnym posiedzeniu w sprawie sytuacji praw człowieka na Białorusi. Spotkanie odbędzie się na wniosek występujących w imieniu Unii Europejskiej Niemiec. Według niemieckiej agencji prasowej DPA spotkanie odbędzie się w piątek. Ambasador Białorusi przy ONZ w Genewie Juryi Ambraziewicz sprzeciwił się wnioskowi, określając go jako „część szerszej kampanii zorganizowanej przez Unię Europejską w celu wsparcia sił politycznych na Białorusi, które przegrały wybory”.

W Polsce miało dzisiaj miejsce spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Jest to drugie tego typu spotkanie. Premier Morawiecki przedstawił parlamentarzystom aktualny rozwój sytuacji na Białorusi oraz pomysły na wsparcie Białorusinów. W spotkaniu wzięli udział wszyscy przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych w Sejmie.

Po spotkaniu premiera z parlamentarzystami minister Michał Dworczyk poinformował, że podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej, premier Mateusz Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawi „Plan Marshalla dla Białorusi” – projekt działań gospodarczych, które zostałyby zaproponowane Białorusi w przypadku przeprowadzenia i odbycia ponownych wyborów prezydenckich.

foto: Fot. Krystian Maj/ KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama