26768601875_46cd83b0c5_k

Protesty klimatyczne i przeciw dyskryminacji rasowej „We want to breath” na przedmieściach Paryża

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W Beaumont-sur-Oise, na przedmieściach Paryża, tysiące osób protestowało przeciw przemocy motywowanej rasowo, nierównościom społecznym i zanieczyszczaniu środowiska.
Reklama

Protestujący wznosili hasła walki przeciwko rasizmowi, o równość i prawo do bezpieczeństwa. Protest odbył się w czwartą rocznicę śmierci Adamy Traoré, młodego czarnoskórego mężczyzny, który zmarł po zatrzymaniu go przez policję. Wydarzenie sprzed czterech lat znalazło echo po śmierci George’a Floyda. Ostatnimi słowami obu mężczyzn było „I can’t breath” (ang. nie mogę oddychać).

Manifestacja połączyła pod wspólnym hasłem „We want to breath” postulaty grup walczących o ochronę planety i tych opowiadających się przeciwko rasizmowi. Wydarzenia ostatnich miesięcy zwróciły uwagę na najbardziej podstawową potrzebę człowieka: powietrze, wokół którego swoje postulaty formułują grupy promujące czyste środowisko, walkę z pandemią COVID-19 oraz walkę z przemocą.

W corocznej manifestacji w Beaumont-sur-Oise bierze udział m.in. rodzina Adamy Traoré i działacze ruchu Truth For Adama. W zeszłym roku do udziału zaproszone zostały „żółte kamizelki”. W tym roku zdecydowała się połączyć marsz przeciwko rasizmowi z marszem w obronie klimatu, organizowanym przez organizację Alternatiba.

Oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać