E7iXKDcXsAAgSYd

Projekty infrastrukturalne w UE muszą być odporne na zmiany klimatu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komisja Europejska opublikowała przewodnik dla nowych projektów infrastrukturalnych w państwach UE. Aby uzyskać środki z funduszy europejskich, deweloperzy muszą oceniać, czy planowane projekty infrastrukturalne są przygotowane do radzenia sobie ze skutkami zmiany klimatu, takimi jak powodzie i fale upałów.

Przewodnik pozwalający ocenić projekty, został opublikowany w czwartek przez Komisję Europejską. Dokument powstał po powodziach w Europie, które – zdaniem KE – udowodniły, że infrastruktura w krajach członkowskich jest nieprzygotowana do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatu, których trzeba spodziewać się częściej.

Celem UE jest dopilnowanie, aby budowane dzisiaj m.in. drogi, linie kolejowe i elektrownie były w stanie wytrzymać wpływ ocieplenia klimatu i nie zwiększały znacząco produkcji gazów cieplarnianych, które mogłyby spowolnić lub zablokować cel neutralności klimatycznej, który UE chce uzyskać do 2050 r.

Przewodnik zobowiązuje inwestorów, którzy chcą pozyskać środki z niektórych unijnych funduszy, do przewidywania w nowych projektach skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych i do próby zapobiegania ich konsekwencjom.

Wymagane będzie osiągnięcie tzw. poziomu uodpornienia na zmiany klimatu, który deweloperzy mają szacować na podstawie krajowych lub regionalnych prognoz zmian klimatu lub raportu klimatycznego ONZ. Ocena ma zawierać także przewidywania emisji gazów cieplarnianych projektu. W razie niespełnienia wymogów, deweloper powinien zmodyfikować plany.

Oprac.: KR
Źródło: REUTERS
foto: European Commission / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama