centralny port komunikacyjne połączenia dojazd wizualizacja rozwój

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego pomoże Polsce wyjść z kryzysu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Raport globalnej firmy finansowo-konsultingowej Kearney stawia twardą tezę: budowa proponowanego przez Mateusza Morawieckiego nowego lotniska powinna przyspieszyć uzdrawianie gospodarki po pandemii Covid-19.

Centralny Port Komunikacyjny może wywrzeć szczególny wpływ na rynek pracy oraz wzrost produktu krajowego brutto. „Należy zwrócić uwagę na szanse, które niesie ze sobą realizacja takiej inwestycji w czasach trwającego kryzysu. Z jednej strony inwestycja o tak dużej skali może wypełnić lukę popytową powstałą w efekcie trwającego spowolnienia gospodarczego, a z drugiej sama realizacja projektu może być tańsza ze względu na spadające ceny towarów i usług” – czytamy w raporcie cytowanym przez „Rzeczpospolitą”.

„Zasadne jest założenie, iż projekt ten wykazuje potencjał pełnienia roli czynnika pobudzającego wzrost gospodarczy i wychodzenie z kryzysu” – czytamy w raporcie Kearneya.

Centralny Port Komunikacyjny jest typowym projektem prorozwojowym, który wraz z inwestycjami kolejowymi i drogowymi może zapewnić tysiące nowych miejsc pracy zarówno na terenie samego lotniska, jak i w branżach powiązanych. Może również wygenerować efekt mnożnikowy i pobudzić powiązane gałęzie gospodarki. Ma szansę poprawić dostępność komunikacyjną nie tylko kraju, ale i regionu.

WARTO PRZECZYTAĆ: „Projekt CPK może pomóc Polsce wyjść z kryzysu”

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać