Eu5_HAxWgAAW4rJ

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek 23 lutego odbyła się Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Spotkanie dotyczyło Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Jak oświadczył Prezes Rady Ministrów, zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych to jeden z najważniejszych priorytetów rządu. Dodał, że Program Bezpiecznych Dróg odnosi się do przebudowy skrzyżowań, budowy dróg krajowych, oświetleń i doświetleń.
Reklama

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji powiedział „Liczba wypadków drogowych w Polsce spada, ale nie w takim tempie, jak byśmy tego chcieli”. Podkreślił, że „rząd ma obowiązek robić wszystko, aby tych wypadków było jak najmniej”.

„Działamy poprzez edukację, działamy poprzez zmiany prawa i działamy poprzez inwestycje. W każdej z tych dziedzin staramy się zrobić wszystko, aby wypadków drogowych było jak najmniej. Stąd też odpowiedź na zobowiązanie, które nałożył na nas premier” – ogłosił Adamczyk.

Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber dodatkowo oznajmił, że Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej został zabezpieczony na 2,5 mld zł. „W pierwszej kolejności skoncentrujemy się na poprawie przejść dla pieszych” – dodał. Dzięki programowi w nowoczesny sposób ma zostać oświetlone większość z 11 tyś. przejść dla pieszych. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, przygotowano już szczegółowe wytyczne, w jaki sposób przejścia mają zostać oświetlone.

„(…) chcemy poprawić ich otoczenia, tak aby dawały poczucie bezpieczeństwa wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie pieszym, którzy chcą przejść na drugą stronę jezdni, ale również aby byli oni widoczni z dalszej odległości przez kierujących pojazdami” – powiedział Weber.

W ramach programu budowane będą również chodniki, ścieżki rowerowe, bezpieczne skrzyżowania – zarówno z sygnalizacją świetlną lub w postaci ronda.

„Inwestycje drogowe, edukacja i prawo – te trzy elementy składają się na całość jeśli chodzi o budowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wchodzimy z pełną mocą, można powiedzieć na piątym biegu w inwestycje drogowe, które mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa” – podsumował wiceminister.

Program został przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury.

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama