computer-767776_1920

Szczepienia i amerykański pakiet stymulacyjny poprawiają globalne perspektywy gospodarcze: OECD

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Globalne perspektywy gospodarcze poprawiły się w związku z trwającą kampanią szczepień przeciw COVID-19. Na sytuacje na rynku wpływ ma także nowy pakiet stymulacyjny Stanów Zjednoczonych podała we wtorek OECD, podnosząc prognozy gospodarcze.
Reklama

Światowa gospodarka ma odbić się w tym roku z 5,6% wzrostem i wzrosnąć o 4,0% w przyszłym roku, podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w swoich przejściowych prognozach gospodarczych. Oznaczało to znaczny wzrost w porównaniu z ostatnią prognozą z początku grudnia, kiedy na forum politycznym w Paryżu OECD prognozowała globalny wzrost na poziomie 4,2% w tym roku i 3,7% w przyszłym roku.

Poprawa perspektyw wiąże się z poważnymi zagrożeniami, w szczególności w postaci tempa szczepień i znoszenia restrykcji, jak i rozwoju i transmisji nowych wariantów koronawirusa. „Niedostatecznie szybkie szczepienie grozi osłabieniem bodźca fiskalnego, który został wprowadzony” – powiedziała na internetowej konferencji prasowej główna ekonomistka OECD Laurence Boone.

Odnotowano także, że globalny produkt krajowy brutto powróci do poziomu sprzed pandemii w połowie tego roku, aczkolwiek z dużymi rozbieżnościami między krajami. „Tempo szczepień nie jest wystarczająco szybkie, aby zapewnić powrót do zdrowia. Musimy działać znacznie szybciej i znacznie lepiej” – powiedziała Boone.

Podczas gdy wprowadzenie szczepionek da szansę na stopniową odbudowę światowej gospodarki, to planowany przez Stany Zjednoczone pakiet stymulacyjny o wartości 1,9 biliona dolarów doprowadziłby do wzrostu poziomu globalnego wzrostu o więcej niż jeden punkt procentowy.

Gospodarka USA wzrośnie w tym roku o 6,5% i o 4,0% w przyszłym roku, podała OECD, podnosząc swoje prognozy z grudniowych oczekiwań o 3,2% w 2021 r. i 3,5% w 2022 r. OECD oszacowała, że pakiet, który obejmuje 400 miliardów dolarów jednorazowych płatności w wysokości 1400 dolarów dla Amerykanów, zwiększyłby produkcję w USA średnio o około 3% do 4% w pierwszym pełnym roku po uruchomieniu środków odbudowy. Wraz z napływem pieniędzy publicznych do największej gospodarki świata pakiet może doprowadzić do stworzenia nawet 3 milionów miejsc pracy w USA do końca roku, ale może również zwiększyć inflację średnio o 0,75 punktu procentowego rocznie w pierwszych dwóch latach. Taki bodziec finansowy byłby także dobrodziejstwem dla głównych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych, zwiększając wzrost o 0,5-1 punktu procentowego w Kanadzie i Meksyku oraz o 0,25-0,5 w strefie euro i Chinach – podała OECD.

Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama