03__Andrzej_Duda_briefing__20211227_PK024462-_1_

Prezydent zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji ustawy o Radiofonii i Telewizji. Ustawa wróci do Sejmu do ponownego rozpatrzenia.
Reklama

W poniedziałek prezydent Duda poinformował o zawetowaniu ustawy o Radiofonii i Telewizji, zwanej inaczej ustawą medialną lub lex TVN.

– Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne – poinformował podczas konferencji prasowej prezydent.

Jak poinformował prezydent, w związku z zastrzeżeniami do przepisów nowelizacji rozważane były dwa scenariusze: zwrócenie ustawy do ponownego rozpatrzenia przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent przekazał, że „Jednym z argumentów [przemawiających za wetem] była umowa o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA, a także kwestia pluralizmu medialnego i wolności słowa”. Jak podkreślił Duda, nowela w obecnej formie narusza też prerogatywy prezydenckie.

– Gdyby ustawa medialna zaczęła obowiązywać mielibyśmy kolejny spór. Polska znalazłaby się w sporze arbitrażowym z firmą [spółką Discovery, właśicielmi TVN], która uważałaby się poszkodowaną tą sytuacją. Oznaczałoby to koszty dla Polski, na pewno koszty nie małe, bo kwestia wartości [stacji TVN], które wchodzą w grę to są miliardy dolarów – komentował  Andrzej Duda.

Podczas konferencji prezydent zaapelował także do posłów, aby przyjęli odpowiednie rozwiązania ws. ograniczenia udziału podmiotów zagranicznych w spółkach rynku medialnego, co miałoby być zabezpieczeniem Polski na przyszłość. Zaznaczył jednak, że ważnym jest zrobienie tego w sposób uporządkowany i bez wrzutek legislacyjnych.

Po tym jak ustawa w nowym brzmieniu trafiła do podpisu prezydenta,  19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji.

foto: Przemysław Keler / KPRP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać