EkXMeylWoAEkNi8

Prezydent RP podpisał ustawę umożliwiającą ratyfikację ustawy o polsko-amerykańskiej wzmocnionej współpracy obronnej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzmocnionej współpracy obronnej, poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. 30 września ustawę poparł Senat.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej zakłada stworzenie w Polsce w październiku 2020 r. Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA. Jednostka ta będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Porozumienie zakłada także dalsze zwiększanie obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizacje większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych. Dzięki infrastrukturze wojskowej przygotowanej przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia, możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, do łącznej obecności 20 tys. żołnierzy USA. Umowa reguluje także ramy prawne obecności wojsk USA w Polsce. Polska w przypadku, który uważa za ważny, będzie sprawować jurysdykcję karną nad personelem USA. Również Polska będzie określać, które części współużytkowanych baz zostaną udostępnione żołnierzom USA. Polska będzie ponadto zapewniać zakwaterowanie, wyżywienie, paliwo oraz wybrane elementy wsparcia dla armii amerykańskiej, których szacunkowy koszt wyniesie około 500 mln. zł rocznie.

Umowa jest rozszerzeniem dwóch porozumień zawartych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Dondalda Trumpa w 2019 r. Zdecydowano wówczas o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.

Źródło: PAP
foto: Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać