Franciszek i Macron

Prezydent Emmanuel Macron spotykał się z papieżem Franciszkiem

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas piątkowego spotkania prezydent Emmanuel Macron i papież Franciszek mieli podjąć m.in. temat sprawiedliwej dystrybucji szczepionek COVID-19 oraz kryzysu libańskiego i migracyjnego.
Reklama

W piątek Emmanuel Macron został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka w Watykanie. Jak przekazał przed wizytą Macron, spotkanie miało podjąć m.in. temat sprawiedliwej dystrybucji szczepionek COVID-19 oraz kryzysu libańskiego i migracyjnego, zarówno mającego miejsce na granicach z Białorusią, jak i rozgrywającego się przy francuskich granicach.

Prezydent Francji podczas wizyty przekazał papieżowi Franciszkowi wydanie biografii św. Ignacego Loyoli z XVI wieku. Jak przekazują komentatorzy, wizyta miała duże znaczenie dla startu Macorona w wyborach prezydenckich w 2022 r.

Jest to druga audiencja w Watykanie dla Emmanuela Macrona, trzy lata po wizycie państwowej złożonej przez prezydenta w czerwcu 2018 r. Od początku swej kadencji Emmanuel Macron odbył pięć rozmów telefonicznych z Papieżem, co jest zjawiskiem rzadkim w relacjach między papieżem a prezydentem Francji. Rozmowy odbyły się w 2017 r. po wyborze Macrona na prezydenta, w 2019 r. po pożarze Notre-Dame de Paris, w kwietniu 2020 r. w okresie lockdownu w Europie Zachodniej, w październiku 2020 r. po zamachu na Notre-Dame w Nicei oraz w marcu 2021 r., gdy prezydent Macron gratulował papieżowi podróży do Iraku.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać