wheat-3538392__340

Prezydent Andrzej DUDA: Nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była rzeź wołyńska, jednak przyjmują Ukraińców pod swój dach 

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach

Mija dokładnie 79 lat od zbrodni, podczas w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy Polaków.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, podkreślał – To, co dziś dzieje się między Polakami a Ukraińcami, jest najlepszym dowodem, że nie chodzi o zemstę. Nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była rzeź wołyńska, jednak przyjmują Ukraińców pod swój dach. 

11 lipca w „krwawą niedzielę” doszło do kulminacji zbrodni popełnianych na Polakach. Zbrodnia ta była w istocie ludobójstwem – mówił Prezydent Andrzej Duda. 

Podczas swojego wystąpienia Prezydent poinformował również o tym,  że Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziś, w 79. rocznicę rzezi wołyńskiej skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy o nadaniu Polakom na Ukrainie specjalnego statusu. 

Chcemy prawdy, grobów, tego, co jest normalne w cywilizacji, w której nasze narody wyrosły. Chcemy móc pomodlić się na grobach naszych najbliższych, rodaków. Chcemy zaoferować to samo, aby i tam gdzie na naszej ziemi pochowani są Ukraińcy, był grób – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda. 

oprac. LK

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać