clouds-g2a218a394_1920

Prezydent Chin Xi Jinping przybył do Hongkongu na rocznicę przekazania władzy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Chin Xi Jinping przybył w czwartek do Hongkongu na wydarzenia z okazji 25 lat od powrotu byłej brytyjskiej kolonii pod chińskie panowanie i inaugurację nowego przywódcy miasta Johna Lee. Wizyta Xi, za pośrednictwem szybkiej kolei, jest jego pierwszą wizytą w mieście od 2017 roku i pierwszą podróżą poza Chinami kontynentalnymi od ponad dwóch lat. 
Reklama

Prezydent Xi, ubrany w maskę, został powitany przez dzieci i innych ludzi machających kwiatami oraz chińskimi i hongkońskimi flagami, jednocześnie skandując „Witamy, witamy, serdecznie witamy” w języku mandaryńskim. Odchodząca przywódczyni Carrie Lam i jej mąż również witali Xi na stacji kolejowej.

Ulice miasta zostały udekorowane czerwonymi flagami Chin i plakatami deklarującymi „nową erę” stabilności. Władze rozmieściły silną ochronę wokół dworca kolejowego, na który przybył Xi.

Oficjalny harmonogram wizyty Xi nie został ujawniony. Studio meteorologiczne w Hongkongu wydała ostrzeżenie o tajfunie późno w środę.

Podczas swojej ostatniej wizyty w globalnym centrum finansowym Xi ostrzegł przed wszelkimi aktami zagrażającymi suwerenności Chin i powiedział, że Hongkong musi wzmocnić swój reżim bezpieczeństwa narodowego. W 2019 roku miliony mieszkańców Hongkongu protestowały przeciwko chińskim rządom autorytarnym, co później skłoniło Pekin do wprowadzenia szeroko zakrojonego prawa bezpieczeństwa narodowego, delegalizującego takie akty jak wywrotowość z możliwością kary dożywotniego więzienia. Podczas gdy dziesiątki tysięcy protestujących maszerowały w trakcie wizyty Xi pięć lat temu, w tym roku nie oczekuje się żadnych protestów.

Lui Kam-ho, starszy policjant w Hong Kongu, ostrzegł w tym tygodniu przed wszelkimi „aktami przemocy lub zakłóceniami porządku publicznego”. Licząca 30 tysięcy osób jednostka policja ogłosiła, że rozmieści wszystkie swoje zasoby, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas obchodów.

Policja zamknęła część Hongkongu, blokując drogi i egzekwując strefę zakazu lotów nad centralnym Victoria Harbour. Lee, były policjant, który został objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone za swoją rolę we wprowadzaniu w życie ustawy o bezpieczeństwie narodowym, ma zostać zaprzysiężony przez Xi w piątek.

Oczekuje się, że Xi, który może zapewnić sobie precedensową, trzecią kadencję przywódczą na odbywającym się raz na pięć lat kongresie Partii Komunistycznej pod koniec tego roku.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać