49815072311_4d28875e96_k

Prezydent Brazylii z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, poinformował we wtorek 7 lipca o zachorowaniu na COVID-19. Po zakończeniu konferencji prasowej prezydent Brazylii odsunął się od dziennikarzy, po czym zdjąć maseczkę chcąc pokazać, że czuje się „doskonale”.

Prezydent Brazylii wykonał test po tym, jak zaczął odczuwać pierwsze symptomy zachorowania, w tym gorączkę i kaszel. Bolsonaro, bagatelizujący zagrożenie, jakie niesie pandemia COVID-19, zapewnia jednak, że ma się bardzo dobrze. Prezydent Brazylii ma 65 lat i znajduje się w grupie ryzyka. Swoje dobre samopoczucie zawdzięcza podanej mu hydroksychlochinie – substancji, której skuteczność na podstawie najnowszych danych została przez właściwe agencje, w tym amerykańską agencję ds. żywności i leków oceniona jako mało prawdopodobna (podobnie jak chlorochina) w leczeniu chorych na COVID-19.

Bolsonaro przez czas trwania epidemii sprzeciwiał się podjęciu środków zapobiegawczych wobec szerzącego się koronawirusa. Prezydent organizował spotkania z sympatykami, nie zachowując zasad dystansu społecznego. W sobotę 4 lipca wziął udział w obchodach święta narodowego Stanów Zjednoczonych w ambasadzie USA, w obecności ministrów i ambasadorów.

Brazylia jest drugim najbardziej dotkniętym epidemią krajem na świecie. Całkowita liczba wykrytych przypadków to ponad 1 650 000, a ponad 65 000 osób zmarło. W czasie ostatniej doby przybyło ponad 48 000 przypadków.

W Polsce łącznie odnotowano 36 689 przypadków zakażenia wirusem, z czego 1 542 śmiertelnych. 24 878 osób wyzdrowiało. W ciągu ostatniej doby przybyło 257 nowych zakażeń. 7 osób zmarło.

foto: Isac Nóbrega/PR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać