A45A31C0-6682-4BAE-BCCC-700FB50C87D4

Prezydent Andrzej DUDA z pięciodniową wizytą w USA

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Andrzej DUDA i Agata KORNHAUSER–DUDA przybyli w niedzielę 17 września do Stanów Zjednoczonych. Podczas wizyty prezydent m.in. weźmie udział w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a Pierwsza Dama będzie realizować program odrębny związany ze środowiskami polonijnymi.

Tuż po przylocie prezydent wraz z Małżonką i członkami polskiej delegacji, a także przedstawicielami Polonii, złożył wieniec przed pomnikiem Katyńskim w Nowym Jorku w w rocznicę rosyjskiej napaści na Polskę w 1939 roku. W niedzielę podczas uroczystości w Queens prezydent Andrzej DUDA odznaczył także łącznie 16 zasłużonych działaczy polonijnych. Wręczył m.in. Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski biskupowi pomocniczemu diecezji Brooklynu Witoldowi MROZIEWSKIEMU i o. Krzysztofowi WIELICZKO.

Prezydent wystąpi także w debacie Zgromadzenia i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podczas wizyty spotka się również z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZEŁENSKIM. Ich spotkanie ma się odbyć ”w formule bilateralnej”.

Warto w tym miejscu dodać, że od niedzieli 17 września samochody zarejestrowane w Rosji nie mogą już wjechać na terytorium Polski. Wcześniej podobne decyzje (zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej) podjęły Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. Samochody z rosyjskimi numerami będą odsyłane z powrotem do krajów spoza UE. Wymienione działania będą realizowane nawet, jeśli kierowca pojazdu nie jest obywatelem Rosji.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać