E31mI_gX0AMEPnB

Prezydent Andrzej Duda na szczycie NATO spotkał się m.in. z prezydentem USA i Francji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek 14 czerwca w Brukseli rozpoczyna się szczyt NATO. W spotkaniu przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego wezmą udział premierzy i prezydenci 30 państw członkowskich organizacji, w tym prezydent Polski Andrzej Duda, Francji Emmanuel Macron i USA Joe Biden.

Poniedziałkowy szczyt ma miejsce, gdy prezydent USA Joe Biden próbuje nakłonić sojuszników do większej koordynacji polityk wobec Chin i Rosji. Biden wkrótce po przybyciu do kwatery głównej sojuszu spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i podkreślił zobowiązanie USA do przestrzegania Artykułu 5 Karty Sojuszu, który mówi, że atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich i należy go spotkać reakcja zbiorowa. „Artykuł 5 traktujemy jako święty obowiązek” – powiedział Biden.

Biały Dom poinformował, że komunikat, który ma zostać podpisany przez członków sojuszu pod koniec szczytu NATO, ma zawierać sformułowanie dotyczące aktualizacji artykułu 5 w celu uwzględnienia poważnych ataków cybernetycznych – kwestia rosnącego zaniepokojenia w związku z serią ataków hakerskich wymierzonych w rząd USA i firmy na całym świecie przez hakerów z Rosji. Według doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake’a Sullivana, jeśli członek sojuszu potrzebuje wsparcia technicznego lub wywiadowczego w odpowiedzi na atak cybernetyczny, będzie mógł powołać się na wzajemną obronę, aby otrzymać pomoc. Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że projekt deklaracji szczytu NATO zawiera stwierdzenia również ważne dla Polski. Prezydent wyraził również oczekiwanie, że szczyt potwierdzi działania na rzecz bezpieczeństwa na wschodniej flance. „Cieszymy się, że zostaniemy państwem ramowym Eurokorpusu” – podkreślił prezydent, dodając, że jest to struktura, która „ściśle współdziała z NATO”.

Prezydent USA rozpoczął dzień od spotkania z przywódcami państw bałtyckich na wschodniej flance NATO w związku z „zagrożeniem ze strony Rosji”, Chin. Spotka się także z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

 

foto: Wojciech Król/MON

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać