C4E13B28-C7E1-4211-9DBC-5D34F0AB74CB

Prezydent Andrzej Duda na 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe, kryzys energetyczny i klimatyczny to główne tematy, o których dziś zamierza mówić Prezydent Andrzej Duda. Wystąpienie przewidziane jest na godzinę 17:30 czasu polskiego. 
Reklama

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Debata potrwa do czwartku, 22 września.

Rosyjska agresja i kryzys żywnościowy

Głównym tematem będzie rosyjska agresja na Ukrainę, która trwa już 209. dzień. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślał, że priorytetem prezydenta Dudy będzie „przekonywanie nieprzekonanych”.

Także szef BBN Paweł Soloch podkreślał, że Prezydent Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia będzie skupiał szczególną uwagę na tym, co dzieje się za naszymi wschodnimi granicami. Ocenił, że nie wszystkie państwa świata widzą wojnę w Ukrainie, tak samo jak Polacy.  Jego zdaniem część z nich wciąż traktuje tę agresję, jako konfrontację Ameryki z Rosją. “W swoim wystąpieniu Prezydent będzie chciał również odnieść się do tych wątków i kontrować tego typu narracje” – tłumaczył Paweł Soloch.

Kryzys żywnościowy sztucznie prowokowany przez stronę rosyjską

Szef BBN dodał, że polski prezydent będzie zwracał również uwagę na kryzys żywnościowy, który jest „sztucznie prowokowany przez stronę rosyjską”. Minister przypomniał, że globalnemu zagrożeniu brakiem żywności służyła niedawna wizyta Andrzeja Dudy w Afryce. “Jasnym jest, że tematem są też sprawy energetyczne, kryzys klimatyczny” – dodał Paweł Soloch.

Guterres: świat jest w wielkim niebezpieczeństwie

Przywódcy całego świata spotkają się osobiście po raz pierwszy od trzech lat. Szef ONZ Antonio Guterres ostrzega, że świat jest w „wielkim niebezpieczeństwie”. A głównymi zadaniami podczas Zgromadzenia ONZ są konflikty i katastrofy klimatycznie, a także rosnące ubóstwo i nierówności. Jego zdaniem również bardzo istotne jest, by zająć się podziałami wśród największych mocarstw, które pogłębiły się od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

W przemówieniach i uwagach poprzedzających rozpoczęcie wtorkowego spotkania przywódców, sekretarz generalny Antonio Guterres wspomniał o „ogromnym” zadaniu nie tylko uratowania planety, „która dosłownie płonie”, ale także poradzenia sobie z utrzymującą się pandemią Covid-19. Wskazał też na „brak dostępu do finansowania dla krajów rozwijających się, by mogły się odbudować”.

Guterres wygłosi swoje przemówienie o stanie świata podczas wtorkowego otwarcia dorocznego spotkania na wysokim szczeblu. Rzecznik prasowy ONZ Stephane Dujarric powiedział, że będzie to „trzeźwe, merytoryczne i skoncentrowane na rozwiązaniach sprawozdanie” dla świata, „w którym podziały geopolityczne narażają nas wszystkich na ryzyko”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać