Belweder_(3)

Prezydent Andrzej DUDA: Czy ktoś rozmawiał w ten sposób z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej?

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Problemy zdrowotne premiera Portugalii pokrzyżowały plany jego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, który przebywa z wizytą w Lizbonie. Pierwotnie Antonio Costa miał spotkać się o 10:00 rano, w czwartek, z polskim prezydentem, jednak współpracownicy Andrzeja Dudy poinformowali o wysokiej gorączce i podejrzeniu infekcji u szefa portugalskiego rządu.

W środę późnym wieczorem w Bradze, Andrzej Duda rozmawiał przez blisko 2 godziny z prezydentem Portugalii- Marcelo Rebelo de Sousą. Głównym tematem spotkania było wsparcie dla Ukrainy i przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że kraje Europy Południowej nie są wrogo nastawione do tego, by Ukraina stała się oficjalnie kandydatem do Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, spodziewa się portugalskiego poparcia dla tej inicjatywy. Według ministra Jakuba Kumocha, wizyta Andrzeja Dudy w Portugalii i przewidziane na czwartek wieczór rozmowy z prezydentem Włoch w Rzymie służą temu, by wsłuchać się w głos krajów Południa Europy. Jak wyjaśniał, mogą być one zaniepokojone wizją światowego kryzysu żywnościowego i reperkusji migracyjnych wojny na Ukrainie.

Po południu prezydencka delegacja uda się do Rzymu. O 20:00 na Kwirynale Andrzej Duda spotka się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Natomiast w piątek, w stolicy Rumunii, polski prezydent będzie współgospodarzem szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO.

W czwartek, prezydent Polski, Andrzej Duda potępił przywódców Francji i Niemiec za ich rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, mówiąc, że przypomina to rozmowy z Adolfem Hitlerem w czasie II wojny światowej, jak podał niemiecki dziennik Bild.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Macron odbyli kilka rozmów telefonicznych w cztery oczy z Putinem od czasu, gdy Rosja rozpoczęła niszczycielską inwazję na Ukrainę. Macron w szczególności wzbudził gniew Ukraińców, mówiąc, że nie wolno „upokarzać” Rosji, aby zachować szanse na dyplomatyczne rozwiązanie.

Duda, w wywiadzie udzielonym Bildowi, który po raz pierwszy ukazał się na jego kanale YouTube w środę, powiedział, że takie rozmowy jedynie legitymizują nielegalną wojnę na Ukrainie.

„Czy ktoś rozmawiał w ten sposób z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej?” powiedział Duda. „Czy ktoś powiedział, że Adolf Hitler musi zachować twarz? Że powinniśmy postępować w taki sposób, żeby nie było to upokarzające dla Adolfa Hitlera? Ja takich głosów nie słyszałem”.

Konflikt w Ukrainie, opisywany przez Moskwę jako „specjalna operacja wojskowa” mająca na celu stłumienie postrzeganych zagrożeń dla jej bezpieczeństwa, zrównał z ziemią miasta, zabił tysiące cywilów i zmusił ponad 7 milionów ludzi do ucieczki z kraju. Ukraina i jej zachodni sojusznicy twierdzą, że Rosja prowadzi niesprowokowaną wojnę w celu zagarnięcia terytorium. We wspólnej rozmowie telefonicznej z Putinem 28 maja Scholz i Macron wezwali go do uwolnienia 2500 ukraińskich bojowników schwytanych w mariupolskiej stalowni Azovstal oraz do bezpośredniej rozmowy z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Żeleńskim, jak podał Pałac Elizejski Macrona.

Włochy i Węgry wezwały Unię Europejską do wyraźnego zaapelowania o zawieszenie broni na Ukrainie i rozmowy pokojowe z Rosją, stawiając się w opozycji do innych państw członkowskich, takich jak Polska, zdecydowanych na twarde stanowisko wobec Moskwy.

W zeszłym miesiącu Zelenskiy zlekceważył sugestie niektórych państw Zachodu, by Kijów oddał terytorium i poszedł na ustępstwa w celu zakończenia wojny, mówiąc, że pomysł ten przypomina próby ułagodzenia nazistowskich Niemiec w 1938 roku w okresie poprzedzającym II wojnę światową.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać