The US and China flags on a globe.

Prezydenci USA i Chin omówili przyszłość stosunków między państwami

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas czwartkowej rozmowy Joe Biden i Xi Jinping rozmawiali o konieczności uniknięcia konfliktu między dwiema największymi gospodarkami świata. Przywódcy zaznaczyli, że chcą współpracować w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Rozmowa Joe Bidena i Xi Jinpinga odbyła się telefonicznie i trwała 90 minut. Jak podkreślił w komunikacie Biały Dom, rozmowa była „szeroką i strategiczną dyskusją”.

W rozmowie dyplomaci poruszyli kwestie związane z gospodarką, zmianami klimatu i pandemią koronawirusa. Biały Dom podał, że prezydenci chcą współpracować w zakresie zmian klimatycznych i zapobiegania kryzysowi nuklearnemu na Półwyspie Koreańskim.

– Prezydent Biden podkreślił trwałe zainteresowanie Stanów Zjednoczonych pokojem, stabilnością i dobrobytem w regionie Indo-Pacyfiku i na całym świecie, a obaj przywódcy omówili odpowiedzialność obu państw za zapewnienie, że rywalizacja nie zamieni się w otwarty konflikt – przekazał po spotkaniu Waszyngton.

Między Stanami Zjednoczonymi a Chinami trwa konflikt handlowy. Spór zaostrzają także naruszenia praw człowieka przez Chiny, tłumienie opozycji demokratycznej w Hongkongu, polityka Chin wobec mniejszości ujgurskiej w północno-zachodnich Chinach, roszczeniami terytorialnymi Chin na Morzu Południowochińskim oraz chińskie groźby wobec Tajwanu.

Źródło: DPA, AP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama