Magdalena Andersson

Premier Szwecji podała się do dymisji po wygranych wyborach przez prawicę

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Premier Szwecji Magdalena Andersson w środę (14 września) podała się do dymisji, po tym jak skrajnie prawicowy blok wygrał niedzielne wybory parlamentarne.
Reklama

Magdalena Andersson jest przedstawicielką partii socjaldemokratów (SAP), które dominuje na scenie politycznej Szwecji od 90 lat. Według najnowszych wyników socjaldemokraci zdobyli w wyborach 30,5 proc. głosów. Partią z drugą największą ilością głosów byli Szwedzcy Demokraci (SD), którzy zdobyli 21 proc. głosów. Jednak w  349-osobowym parlamencie dotychczasowa opozycja, blok prawicowy (Umiarkowana Partia Koalicyjna, Szwedzcy Demokraci, Chrześcijańscy Demokraci i Liberałowie) zdobyli więcej mandatów – 176. Centrolewica ma mieć 173 mandaty.

W reakcji na wyniki wyborów, premier Szwecji Magdalena Andersson złożyła dymisję przewodniczącemu parlamentu, aby ułatwić proces zmiany rządu. Jak podaje AFP, oczekuje się, że przewodniczący  parlamentu udzieli mandatu na utworzenie rządu szefowi Szwedzkiej Partii Umiarkowanej Ulfowi Kristerssonowi, ponieważ lider SD Jimmie Akesson może nie być w stanie zjednoczyć wszystkich czterech partii prawicowych na czele rządu.

Jak donoszą media ugrupowanie SD, które zdobyło największą ilość głosów wśród bloku prawicowego, jest ugrupowaniem wspierającym politykę antyimigracyjną i nacjonalistyczną. Jak ujawniły szwedzkie media, jeszcze kilka dni temu jeden z działaczy SD wysłał do około 30 swoich współpracowników mail z zaproszeniem do udziału w imprezie, która miała uczcić rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 r.

Źródło: AFP, REUTERS
foto: Socialdemokraterna / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama