E23f4lcWYAAFz78

Premier Morawiecki przedstawił 10 projektów na pierwsze 100 dni Polskiego Ładu: Chcemy pokazać konkret i wiarygodność wizji „Polskiego Ładu”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę kluczowe projekty Polskiego Ładu. Zalicza się do nich 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, mieszkanie bez wkładu własnego i zniesienie limitów do lekarzy specjalistów. Szef rządu zapowiedział, że to między innymi te projekty zostaną przygotowane i przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.

– Chcemy pokazać konkret i wiarygodność wizji „Polskiego Ładu” – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając 10 kluczowych obszarów zmian do przeprowadzenia w ciągu najbliższych 100 dni. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.  W najbliższych tygodniach powstanie harmonogram zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do poziomu 7 proc. PKB. Większe środki mają być przeznaczone na inwestycję, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.

W czwartym kwartale 2021 r. w życie mają wejść rozwiązania dotyczące gwarantowania przez państwo wkładu własnego i dofinansowania dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych. W tym samym czasie mają także wejść w życie przepisy dotyczące budowy domów jednorodzinnych do 70 mkw, jedynie na podstawie zgłoszenia.

Od 1 stycznia 2022 r. ma wejść w życie rodzinny kapitał opiekuńczy, a więc wsparcie dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tys. zł na każde dziecko. Ostatnia z zapowiedzianych projektów na najbliższe 100 dni to kilkadziesiąt „Małych Centrów Nauki Kopernik” w średnich i małych miastach w Polsce.

– Pandemia, Covid -19 pokrzyżowała plany wielu rodzinom, doprowadziła do mnóstwa tragedii, ale także poszarpała naszą gospodarkę, zniszczyła plany zawodowe wielu ludziom, pogorszyła perspektywy wzrostu bardzo wielu Polaków, bardzo wielu polskich przedsiębiorców (…) Ale poprzez odważne inwestowanie w polską gospodarkę, w obronę miejsc pracy – co najmniej 5 mln miejsc pracy – przechowaliśmy wartość polskiej gospodarki, polskiego rynku udziału w rynku przedsiębiorców, bazy klientów dla przedsiębiorców, ale nade wszystko przechowaliśmy miejsca pracy – powiedział Morawiecki na konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu.

Premier Morawiecki odniósł się także do przedstawionego we wtorek wskaźnika PMI. Jak zaznaczył szef rządu: „Osiągnął historycznie wysoki pułap ponad 57 pkt.”. Oznacza to, iż zamówienia w polskiej gospodarce przewidywane na najbliższe miesiące osiągają rekordowy poziom. Premier Mateusz Morawiecki wskazał również, że w Polsce występuje najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. – To jest to przechowanie miejsc pracy, to jest ten każdy szczegół polityki gospodarczej, finansowej fiskalnej, budżetowej, podatkowej, inwestycyjnej, który pozwolił, w tym mechanizmie naczyń połączonych jakim jest gospodarka stworzyć najlepsze możliwe warunki do skoku gospodarczego, który może być przed nami – podkreślił.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać