199047206_524741512203716_2399143952832611313_n

Premier Morawiecki: Polski Ład dla Zachodniego Pomorza to ponowne uprzemysłowienie tego regionu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przemysł Pomorza Zachodniego zostanie objęty dużymi inwestycjami. Region ma stać się hubem technologiczno-energetycznym Polski. Obok już rozbudowywanego terminalu LNG uruchomione mają zostać inwestycje m.in. w infrastrukturę czy budowę portu kontenerowego.

– Szczecin i Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. […] Ten region staje się hubem technologiczno-energetycznym Polski – podkreślił na dzisiejszej konferencji prasowej w Porcie Szczecin premier Mateusz Morawiecki.

Do ponownego uprzemysłowienia regionu zachodniopomorskiego ma przyczynić się m.in. rozbudowa terminala LNG w Świnioujściu, który ma stać się jednym z głównych miejsc dostaw gazu do Polski. Przyczynić do tego ma się również rozbudowa infrastruktury. – Teraz mamy końcowy etap planów dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina – to ponad 50 km z najdłuższym 5 km tunelem w Polsce.  5,5 mld zł na inwestycję – zaznaczył premier. Dodał również, że inwestycje w infrastrukturę dosięgną każdej gminy w regionie dzięki programowi Dróg Lokalnych.

Premier wspomniał również o inwestycji chemicznej w polimer w Policach, zaznaczając, że to przedsięwzięcie uzupełni deficyt w międzynarodowym handlu chemią oraz zapewni wysokopłatne miejsca pracy. Inwestycje rządu mają wesprzeć także budowę portu kontenerowego i pogłębienie toru wodnego  ze Świnoujścia do Szczecina.

– […] Port kontenerowy. Do tego potrzebne jest pogłębienie toru wodnego do 17m i poszerzenie do 500m. Jesteśmy gotowi na tę potężną inwestycję. Docelowo będzie możliwość rozładowywania tu 1,5 mln TEU.

Jak zaznaczył premier Morawiecki, Polski Ład ma wesprzeć Pomorze Zachodnie w ponownym uprzemysłowieniu poprzez wsparcie również tysiącami mniejszych inwestycji.

foto: Krystian Maj / KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać