Nowy skład rządu stanowi wynik umowy koalicyjnej podpisanej w sobotę 26 września przez Jarosława Kaczyńskiego (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosława Gowina (Porozumienie) i Zbigniewa Ziobrę (Solidarna Polska), mówiącej m.in. o kontynuacji rządów Zjednoczonej Prawicy.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że zmiany w rządzie mają przede wszystkim charakter strukturalny, nie personalny.
„Chodzi o zwiększenie efektywności, zmniejszenie biurokracji” – podkreślił szef rządu.
Wśród nowych ministrów, którzy w ostatnich tygodniach dołączyli do rządu Mateusza Morawieckiego i w dalszym ciągu kierować będą swoimi resortami, jest Zbigniew Rau (ministerstwo spraw zagranicznych) i Adam Niedzielski (ministerstwo rozwoju). Liczba ministerstw zostanie zredukowana to 14. Prezes PIS Jarosław Kaczyński w randze wicepremiera pokieruje komitetem ds. bezpieczeństwa państwa. Prezes Porozumienia Jarosław Gowin jako wicepremier stanie na czele resortu rozwoju i pracy. Ministerstwem edukacji i nauki zostanie Przemysław Czarnek, natomiast Grzegorz Puda zostanie mininistem rolnictwa. Miejsce w rządzie na stanowisku ministra sprawiedliwości utrzyma także Zbigniew Ziobro.
Urząd wicepremiera utrzymają także Jacek Sasin (jednocześnie minister aktywów państwowych) i Piotr Gliński (minister kultury i sportu). Na czele nowego resortu środowiska i klimatu stanie Michał Kurtyka (wcześniej minister klimatu). Dotyczasowy minister środowiska Michał Woś obejmie urząd członka rady ministrów ds. obywatelskich i tożsamości europejskiej. Minister Marlena Maląg (obecnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej) pozostanie na czele resortu rodziny i polityki społecznej. Ministrem ds. samorządów w Kancelarii Premiera zostanie Michał Cieślak, poseł Porozumienia.
Oficjalnie rekonstrukcja rządu odbędzie się w przyszłym tygodniu – poinformował rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski po środowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim.